„Nemusíme být samozřejmě všichni stejní. Ale můžeme být jiní spolu,“ říkají Ondra a Christina z Yoga Garden. Foto: Yoga Garden

„Snažili jsme se vybudovat jiný koncept než klasické jógové studio,“ říkají Ondřej Svora a Christina Smutny z Yoga Garden na Veveří. Prostor se dvěma sály a zahradami plnými rostlin přímo dýchá příjemnou, klidnou atmosférou. Zkrátka místo, kam přijdeš a necháš všechny starosti u dveří.

Jak dlouho fungujete?

O: Otevřeli jsme prvního ledna. Ale studio jsme předtím stavěli dva a půl roku.
CH: Býval tady obchod s hudebními nástroji.
O: A předtím tiskárna.
CH: Oba dva jsme chtěli vytvořit něco krásného. Bylo pro nás důležité, že je to ve městě a že si můžeme studio vybudovat od základů, podle svých představ. Místa, kde se v Brně dělala jóga, byly většinou bytové prostory, vnímali jsme tedy jako velkou výhodu, že jsme našli tento prostor.
O: Měli jsme kolem sebe super lidi, skvělého architekta Szymona Rozwałku, který dokázal na míru vytvořit studio dle Christininých zkušeností ze světa.


V čem tkví váš přístup k józe?

CH: Hrozně mi v Brně chyběla možnost dělat jógu jako něco víc než cvičení. Jóga je i naše chování, náš pohled na druhé, to, jací jsme jako lidé. To se těžko učí, když jsi na podložce. Ale když cvičíš, dává ti to možnost aspoň trošku vypnout. A je důležité soustředit se na svět kolem sebe, na životní prostředí. Žít konzumně a zavírat oči před důsledky tě posílá na špatnou cestu. Jóga to ale má dělat přesně opačně. Proto tady máme například filtrovanou vodu, kterou si můžeš dát místo nákupu plastových lahví. Chtěli jsme postavit něco, co vydrží, co bude instituce a ne móda, ale s tím se pojí i fakt být zodpovědný a žít lepší život. Nemusíme být samozřejmě všichni stejní. Ale můžeme být jiní spolu.

Prostor se dvěma zahradami vznikal téměř tři roky, studio funguje od ledna. Foto: Yoga Garden


V Yoga Garden máte dva sály, jeden na hot jógu s teplotou 39 °C a druhý normální. Znamená to, že chcete nabízet co největší počet rozmanitých lekcí?

CH: Před koronou jsme měli velmi ambiciózní plány, ale pak jsme počet lekcí snížili, lepší začít pomalu a správně. Chtěli jsme udělat cvičení dostupným i pro lidi, kteří třeba nemají tolik peněz, takže máme lekce v horkém sále za stovku i slevy pro seniory a studenty. Chceme tu mít všechny věkové kategorie.


Je jóga opravdu pro každého?

CH: Jóga je velmi nadužívaný termín. Je to tvůj život, tvé vztahy, tvá existence v přítomnosti, tvůj nádech a výdech. A to je samozřejmě pro každého. Ale vždy záleží na situaci a tvém rozpoložení, když třeba cvičím a přijde za mnou na podložku můj malý syn, tak už si hrajeme, to už nevnímám jako jógu, protože už se nesoustředím.
O: Záleží na těch malých krůčcích. Já začal cvičit docela pozdě a všechen ten progres je opravdu jen o tom, co odpracuješ, nikdo ti nedá nic zadarmo. Když chvíli pracovat nebudeš, tak se to špatně dohání. I proto jsem chtěl toto místo, pro mě je velmi těžká disciplína – když cvičím sám, nepodvádět, odcvičit vážně třeba celou tu hodinu.
CH: Já bych si dovolila říct, že je i velký rozdíl dělat ásanu, což je ta poloha, a dělat jógu. Jóga znamená být vědomý. Jak vědomí jsme, když pijeme vodu? Jak vědomí jsme, když se na někoho mračíme, přitom se chceme usmívat? Všechny tyto věci. Jednotlivé polohy u cvičení jsou jen formát, který jsme schopni lidem poskytnout. Učit jógu je jako dávat lidem klíč. Ne každý ale chce otevřít dveře a podívat se, co je uvnitř.

Ve studiu najdete dva sály, jeden z nich je vyhřátý na 39 °C. Foto: Yoga Garden


Řekli byste, že právě tento přístup dělá vaše studio unikátním? Že nejdete jen po povrchu, ale pouštíte se do hloubky?
CH: Chtěla bych to říct. Ale to teprve se ukáže, jestli to tak bude.

O: Cvičení je vždycky lepší, když máš dobrého učitele. Proto právě Christina strávila s našimi učiteli měsíce času, abychom mohli říct, že se tu učí jeden směr. Samozřejmě jsou každý jiná osobnost, ale ty důležité věci a background musí být jednotný. Tak jako tady nejsou zrcadla, tak naši učitelé ani nepředcvičují. V momentě, kdy budeš předcvičovat, se totiž lidé budou dívat na tebe, snažit se přizpůsobit tvému tělu a řešit v hlavě, jak by to mělo vypadat. Nevadí, že poloha není stoprocentní, ale je to tvoje poloha, tvůj progres. A učitel má čas tě hlasem navigovat a pomáhat ti.
CH: Nemusíš být perfektní, perfektní už jsi. Musíš být vědomý, musíš být vzhůru a vnímat. Jeden den chceš stát, jeden den chceš sedět, ale znát důvod, proč tomu tak je, to je poklad jógy. Tohle tělo máš až do konce, a když se o něj budeš starat, udělá to rozdíl ve tvém životě.


Co byste vzkázali někomu, kdo o józe moc neví, jak byste ho pozvali, proč by měl přijít k vám do studia?

CH: Proč ne? Vždycky je dobré zkusit něco nového, ačkoli za jednu lekci se těžko něco opravdu naučíš. Proto máme balíček na deset dní, kdy každý den můžeš přijít na kolik lekcí chceš, vyzkoušet všechny učitele a udělat si jasno v tom, co by pro tebe bylo nejlepší.
Máme hodiny pro začátečníky i pokročilé a je to hlavně o hezkém setkání s lidmi, o komunitě.

Yoga Garden
Veveří 8, Brno
www.yogagarden.cz

Převzato z časopisu FOOD DRINK BRNO → shop.pocketmedia.cz/predplatne