Brněnská divadla se v nové sezóně opět těší na vaši návštěvu. Foto: HaDivadlo

Září je nejen začátkem školního roku, ale pro většinu divadel měsícem, který otevírá novou divadelní sezónu. Stejně jako kvalitní vzdělání, může nás i poctivé divadlo vnitřně kultivovat a rozvíjet. Stačí ho k sobě jen pustit. A k tomu máme v Brně dostatek příležitostí!

Zkraje divadelní sezóny mají všichni studenti možnost přihlásit se do unikátního Klubu mladých diváků Brno. V čem je ojedinělý? Brněnský Klub mladých diváků totiž propojuje téměř všechna divadla ve městě v projektu, který mladým nabízí průřez divadelní tvorbou moravské metropole a po celý rok neomezené množství divadelních zážitků na základě klubové kartičky. Také vzdělávací projekt #buďjamák zahájí v září druhý rok své existence. Projekt společně organizují Divadelní fakulta JAMU a Katedra divadelních studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Cílem projektu je přiblížit středoškolákům divadlo v rámci šesti unikátních setkání, která je seznámí s jednotlivými divadelními profesemi a umožní jim zažít teorii i praxi umělecké tvorby v zezprostředním dialogu.
Pro ty, kteří se těší především zpátky do divadelních sedaček, začíná HaDivadlo svou 46. sezónu 4. září premiérou scénické eseje Vnímání. Zkoušení inscenace, jež zkoumá prosté bytí herce v jeho bytě, přerušil nouzový stav, a tak se její téma shodou okolností promítlo do života nás všech. První reprízu inscenace (5. 9.) doprovodí dramaturgický úvod a beseda po představení, při nichž se budete moci seznámit s dramaturgickými východisky inscenace, ale také zjistit, jak probíhalo zkoušení. To vše v přímé interakci s autory a herci, kteří se s vámi podělí o své zážitky z příprav. HaDivadlo touto cestou rozvíjí svůj koncept vzdělávání pro všechny. Dramaturgické úvody a besedy mohou diváci navštívit každý měsíc hned několikrát. Vstup je volný.
Pokud dáváte přednost trávení posledního letního měsíce venku, nemusíte si kulturu odpírat ani v tomto případě. O víkendu 11.–13. 9. se o oživení parku na Moravském náměstí postará Terén s performancí Poslední večeře 2020. Sérii jednorázových performativních událostí zde pořádá již počtvrté a v září nám představí křesťansko-feministické uskupení RFK. Mimo divadlo v průběhu následujícího víkendu (18.–20. 9.) vyrazí také Polárka a Björnsonův sad ožije rodinným festivalem Polárkový dort.

Marie Rotnáglová,
kulturní píáristka

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne