Podzimní měsíce jsou neodvratně tady a s nimi přišlo také ochlazení. A jak lépe strávit chladné deštivé dny než s dobrou knihou v teple domova či v kavárně. Zde jsme si pro vás připravili pár tipů no zářijové knižní novinky. 

I mozek je sval!

Jestli nechcete, aby se vám prášilo na mozkové závity a aby vaše neurony usychaly nudou, pořiďte si 100 mozkocvičných hádanek. Stovka vtipných cvičení, která se nikdy neochodí a která zároveň napnou vaše synapse k prasknutí. Úlohy pro vaše hlavy dal dohromady spisovatel a řečník Rob Eastaway a bývalý britský šampion v šachu a editor časopisu s hádankami a logickými hříčkami David Wells. A my jsme si jistí, že vás tihle dva pánové nudit opravdu nebudou. (šč)

100 mozkocvičných hádanek
Rob Eastaway, David Wells
Portál
www.portal.cz

Láska v zemi ledu a mrazu

Co se stane, když se žena kvůli svému muži přestěhuje do Grónska a on jí k narozeninám věnuje plavbu s partou zbohatlíků na severní pól? A co když si vědec z Ruska vypůjčí zdánlivě nepotřebnou knihu, kterou už nikdy nevrátí? A co teprve, když jediný muž, který o vás na ostrově uprostřed ledu a mrazu jeví opravdový zájem, je šedesátník s revolverem u pasu? Příběh o lásce bez lásky, o dilematech bez možnosti výběru a o vřelosti přátelství v ledu a mrazu sepsala Eva Kellnerová v knize Můj grónský rok. (šč)

Můj grónský rok
Eva Kellnerová
Motto
www.motto.cz

Nevzdávejte se vitality a zdraví

Říká se, že stáří je přirozené a neodvratitelné. Že se s ním musíme smířit. Jenže pak se na stárnutí podíval profesor David Sinclair a přidal se mezi špičkové vědce, kteří paradigma zpochybnili: stárnutí je nemoc – pojďme ji léčit. Dnes autor knihy patří mezi nejvýznačnější vědecké osobnosti v genetice a ve výzkumu dlouhověkosti. Ve svém díle vás seznámí s posledními objevy těchto oborů, k nimž patří i informační teorie stárnutí, a s tím, které z poznatků svého týmu sám aplikuje v životě. (šč)

Konec stárnutí
David Sinclair
Melvil Publishing
www.melvil.cz

Kdo odchází?

David Hrbek ve své sbírce Dobrou noc, odcházím odkazuje na Villona, Gellnera, Gravese, písničkáře Brassense i smutně sebeironického Wenzla. Kromě toho se autor snaží čtenáře přesvědčit, že výborné písňové texty a poezie jsou jedno a to samé. Osobitý humor, schopnost dokonale zatřít nostalgii po všem, co nikdy nebylo, i střelba do terče s vlastní tváří je něco, čím se David Hrbek odlišuje od ostatních autorů současnosti a čím se nesmazatelně zapíše do paměti čtenářů. (šč)

Dobrou noc, odcházím
David Hrbek
Druhé město
www.druhemesto.cz

Starobylá tajemství, magie a napínavé loupeže

Robert Jackson Bennett, autor úspěšné trilogie Božská města, přichází s prvním dílem nové výpravné fantasy série. Čaropisci se odehrávají ve městě poháněném industrializovanou magií, ve kterém vypukne válka naprosto měnící realitu. Aby hlavní hrdinka Sancie Gradová přežila, musí shromáždit nepravděpodobné spojence, ovládnout moc artefaktu a projít vlastní proměnou, která ji přetvoří v cosi, o čem se jí nikdy dřív ani nesnilo. Dokáže šikovná zlodějka zvrátit svůj osud? (šč)

Čaropisci
Robert Jackson Bennett
Host
www.hostbrno.cz

Touhy po Evropě

Stárnoucí a stále více nemohoucí homosexuál Maarten už není ve filmovém byznysu na výsluní, před nějakou dobou mu zemřel životní partner, a navíc ho tíží dluhy. V této situaci mu kdosi nabídne výhodnou nabídku: když u sebe ubytuje mladou černošku Tamaru a na oko se s ní ožení, obdrží tučnou sumu. Čerstvě zfilmovaný šestý román Třetí svatba jednoho z nejčtenějších a nejoceňovanějších vlámských spisovatelů je nejspíš aktuálnější než kdy jindy. (šč)

Třetí svatba
Tom Lanoye
Argo
www.argo.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne