Jóga jako cesta ke zklidnění, rovnováze a porozumění vlastnímu tělu. Ilustrační foto

V nepřeberném množství volnočasových sportovních aktivit se v poslední době často skloňuje jóga. Staroindické duchovní cvičení má téměř 3 000 let starou historii, existuje v mnoha podobách a už zdaleka neláká pouze nadšence pro exotiku a ezoteriku.

Jóga v sobě zahrnuje kompletní poselství pro lidské tělo, lidskou mysl a lidskou duši. Díky široké paletě jogínských stylů a metod je možné si vybrat cvičení, které nám nejlépe pomůže harmonizovat sebe sama. Jako přirovnání se nabízí věta „Mnoho cest k vrcholu jedné hory“. V dnešním zrychleném a přetechnizovaném světě představuje jóga cestu zklidnění skrze dech a pohyb.
Jóga je skvělou volbou díky své univerzálnosti, najdete v ní přesně to, co potřebujete. Bolí vás záda? Potřebujete se v životě zklidnit? Nebo si naopak chcete dát do těla a dobít baterky? Tohle všechno jóga umí. Kromě toho vás naučí správně dýchat a na dech se soustředit. V józe se říká, že „kde je dech, tam je život“. A kde si tento fakt lépe ověřit než na lekcích jógy?
Díky józe se lépe naučíte vnímat svoje tělo, protáhnete svaly, o kterých třeba ani nevíte, že je máte, a ještě se u toho budete cítit skvěle. Ve fyzické rovině je jóga provádění cviků neboli ásán, ty pročišťují a posilují celé tělo, zbavují stresu, zvyšují odolnost a zdatnost organismu. Nemluvě o blahodárném vlivu na centrální nervovou soustavu. Uvědomováním si vlastního těla v přítomném okamžiku se odpoutáme od myšlenek, jež nás obtěžují a zahlcují.
Častým jevem dnešních posiloven a skupinových cvičení je pocit studu před ostatními z vlastní (ne)schopnosti, těla či výkonů. Jóga tyto pocity a myšlenky odbourává. Její krása není v porovnávání se s ostatními, ale v pochopení svého těla a v práci s jeho možnostmi na základě duševního sebeuvědomění.
Je samozřejmě důležité si dobře vybrat, škála nabízených hodin je široká a ne všechno vám sedne. Pokud s jógou začínáte, doporučujeme vyzkoušet více stylů, abyste věděli, které vás baví. Je jich opravdu hodně – silová power jóga, dynamická vinyasa, základní hatha jóga, klidná a protahovací jin jóga, fyzioterapeutická jóga a mnohé další.
V Brně se józe daří – lidí všech věkových kategorií pospíchajících s karimatkami (správně jógamatkami) jste si jistě všimli i vy – proto jsme pro vás připravili speciální rubriku KAM v Brně na jógu!

Barbora Olšanová
redaktorka KAM v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne