Mládě pandy červené, jehož jméno vyberou návštěvníci zoo. Foto: Zoo Brno

Náročný projekt rekonstrukce bazénu v expozici ledních medvědů je u konce. Samice Cora se tak může těšit z větší plochy i hloubky nové vodní plochy. V Zoo Brno máte také poprvé v její historii možnost vidět mládě pandy červené.

„Skoro by se chtělo říct, že jsme se konečně dočkali. Nejprve jsme neměli povolení koordinátora k odchovu, když jsme ho dostali a těšili se na přírůstek, tehdejší samice Pandora bohužel uhynula na agresivní formu rakoviny. Následovalo řešení příjezdu další pandy a poměrně dlouhá fáze čekání. Vše se podařilo vyřešit loni v září, kdy na Mniší horu dorazila samice Oshin z Polska. Po všech těchto peripetiích a nepříjemných událostech máme nesmírnou radost, že se malému samci zatím vede dobře, a pevně věříme, že to tak zůstane i nadále a bude dělat radost také návštěvníkům,“ řekl Zoo Brno MVDr. Martin Hovorka Ph.D.

Foto: Zoo Brno

Křest na Mezinárodní den pand červených

Mládě se narodilo ve středu 27. května v porodní boudě v pravé části expozice, později si ho matka Oshin přenesla do výše položené skrýše. Před všemi ho ukrývala asi tři měsíce, chovatelé ho za tuto dobu jen několikrát na krátkou chvíli zkontrolovali. Oshin je sice prvorodička, ale při výchově a péči o svého potomka si vedla na výbornou. První veterinární prohlídku absolvoval nový obyvatel brněnské zoo ve čtvrtek 20. srpna v dopoledních hodinách. Kromě klasických procedur, jako je podání látek na odčervení, očkování a aplikace čipu, přišli ošetřovatelé i na to, že se jedná o samce. Hned odpoledne se k výběhu pand vydali znovu. Oshin vzala malého na jednu z prvních samostatných prohlídek venkovní části jejich domova. Ten tak mohl ukázat, jak dokáže lézt po větvích nebo se dostat z jedné boudy do druhé. Nakonec ho raději přeci jen přenesla sama, ale další pokusy o zdolání stromů a přelezení větví budou určitě následovat.
Křest mláděte se uskuteční v rámci Mezinárodního dne pand červených, který je naplánován na sobotu 19. září. Jeho jméno vyberou návštěvníci a příznivci Zoo Brno, podrobnosti se dozvíte na začátku září na sociálních sítích a webu brněnské zoo.

Nový bazén pro medvědici Coru má dvakrát větší vodní plochu. Foto: Zoo Brno

Větší pohodlí pro Coru

Celý projekt nového bazénu pro lední medvědici Coru odstartoval zkušebními vrty přímo v expozici. Ukázalo se, že překonat nástrahy všudypřítomné skály nebude úplně jednoduché, ale nakonec se vše podařilo. Výsledkem je atraktivní vodní prvek, který upoutá jak funkčností, tak vzhledem.
Předchozí bazén disponoval zastavěnou plochou 50 m2. Nový je výrazně větší, jeho zastavěná plocha činí 135 m2.
Má tvar nepravidelného pětiúhelníku o vnějších půdorysných rozměrech asi 16,5 × 10,2 metru. A pro ilustraci, plocha vodní hladiny bazénu je 100 m2, objem expozičního bazénu o hloubce až tři metry je 200 m3.
Po dobu rekonstrukce pobývala Cora v odstaveném výběhu, nyní už se může vrátit do expozice, na kterou byla zvyklá. Vzhledem k tomu, že je to „vodní živel“ a má vodu velmi ráda, brněnská zoo věří, že větší a hlubší bazén ocení.

ZOO Brno

U Zoologické zahrady 46, Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne