Francouzská artová klasika

Zásadní mezník artového filmu vypráví, dá-li se to tak vůbec říci, o setkání muže se ženou v hotelu, kde se zastavil čas. On se k ní vášnivě má, ona (Delphine Seyrig) jej chladně odmítá. Pověst titulu, který je podmanivý i odtažitý, nudný i dynamický, je na místě. U jeho vzniku se sešli spisovatel Alain Robbe-Grillet, režisér Alain Resnais, módní návrhářka Coco Chanel a kameraman Sacha Vierny, pozdější dvorní kameraman Petera Greenawaye. Předloni byl film digitálně zrestaurován a uveden v Benátkách. (mh)

Loni v Marienbadu
r. Alain Resnais
Francie 1961
v kinech od 3/9
Marienbad Film

Romantické drama After: Přiznání

Pokračování romantického snímku After: Polibek mohou diváci vidět v kinech již od 3. září. Oba filmy byly natočeny podle stejnojmenných bestsellerů americké spisovatelky Anny Todd, druhý díl natočil Roger Kumble a hrají v něm například Josephine Langford, Dylan Sprouse nebo Selma Blair.

After: Přiznání
r. Roger Kumble
USA 2020
v kinech od 3/9

Dokument, který vás vezme do minulosti

Český dokument od Lukáše Bulavy z dílny produkčních společností Artactive Production a Blackout Production vezme diváky do dob, kdy videím vládly rychlodabingy, filmy se nakupovaly na černých burzách a hromadně se pořádaly domácí videoprojekce. Na tuto dobu v dokumentu vzpomínají tehdejší piráti, dabéři nebo distributoři. V kinech bude film uváděn od 3. září.

Králové videa
r. Lukáš Bulava
Česko 2020
v kinech od 3/9

 

Epos o válečnici

Přepracování animované pohádky Legenda o Mulan (1998) do hraného filmu začalo studio Disney zvažovat v roce 2015. Ač mělo původně kvůli rodokmenu látky zájem o tvůrce z Asie, nakonec změnilo strategii. Gender zvítězil nad etnickým ukotvením a příběh čínské válečnice byl svěřen režisérce. Mulan není na plátnech kin nováčkem. Již v letech 1927/28 byly v Číně uvedeny dva němé filmy, ovšem až do 90. let zde byl nejproslulejší hongkongský barevný a širokoúhlý spektákl Hua Mu Lan (1964, r. Griffin Yueh Feng).

Mulan
r. Niky Caro
USA 2020
v kinech od 4/9