Festival zahájí Janáčkův Osud v nové inscenaci světoznámého režiséra Roberta Carsena. Foto: Marek Olbrzymek

Jestliže 6. ročník festivalu představil Janáčkovo jevištní dílo v celé jeho šíři, letošní Janáček Brno se 28. 9.–16. 10. vydá po stopách překotného vývoje v hudbě a umění vůbec na přelomu 19. a 20. století. Během téměř tří týdnů nabídne festival vynikající operní inscenace, koncertní řadu, a především výjimečné umělce, jako jsou Robert Carsen, Jakub Hrůša, Karita Mattila, Pavol Breslik, Pavel Haas Quartet, Bamberští symfonikové, Gun-Brit Barkmin, PhilHarmonia Octet Prague, Jan Bartoš a další.

Fenomén Robert Carsen – režisér, jehož operní inscenace plné osobité poetiky, emotivního a nesmírně působivého divadla znají diváci celého světa. Slavnostním zahájením festivalu a zároveň pokračováním Carsenova janáčkovského cyklu bude inscenace Osudu, která vznikne přímo pro soubor Janáčkovy opery NdB. Hlavní postava Janáčkova Osudu, skladatel Živný, bude mít dva interprety – italského tenoristu Enrica Casariho jako mladší verzi Živného a britského tenoristu Philipa Sheffielda jako jeho starší podobu. Oba pěvci jsou častými hosty předních evropských i zámořských operních domů a ani v českém repertoáru nejsou nováčky. Po jejich boku stane v roli Míly vynikající česká sopranistka Alžběta Poláčková.
Stejně jako Osud i Její pastorkyňa patřila k Janáčkovým přelomovým dílům. Festivalovou inscenaci pro dvě představení (3. a 5. 10.) ozdobí host skutečně mimořádný – finská sopranistka Karita Mattila, jež je jednou z nejvyhledávanějších pěvkyň světa.
Salome i Příhody lišky Bystroušky Richard Strauss stejně jako Janáček patří k těm, kteří zásadně utvářeli hudební jazyk nového století. Jeho operu Salome představí ve zbrusu nové inscenaci soubor Maďarské státní opery. Titulní role, kterou ztvární rakouská pěvkyně Sera Goesch, je skutečnou výzvou pro sopranistky. Sera Goesch se s rolí Salome nesetkává poprvé, patří totiž k těm, s nimiž slaví úspěchy např. v Německu a ve Švýcarsku. Operní nabídku oproti původnímu programu rozšíří odložená premiéra Řeckých pašijí Bohuslava Martinů a Příhody lišky Bystroušky v podání operního souboru Divadla F. X. Šaldy Liberec. Nebude chybět ani příspěvek mladé generace českým skladatelů. Studenti JAMU pro festival připravili světovou premiéru opery S.A.M.P.O. libretisty Otty Kauppinena a skladatele Daniela Šimka.

Od velkých koncertů ke komorním recitálům

I koncertní řada nahlédne do umělecky bouřlivých prvních let 20. století a jejich kontrastů v dílech Janáčka, Strausse, Schönberga, Stravinského a Debussyho. Na festivalové návštěvníky čekají velké koncerty, jako je Janáčkova Glagolská mše a Věčné evangelium, i komorní koncerty a recitály umělců Pavola Breslika, Jana Bartoše, souboru PhilHarmonia Octet Prague, Pražského filharmonického sboru či rakouského tělesa, Arnold Schönberg Chor. Koncert Brno Contemporary Orchestra nabídne mimořádný program, v němž se potkají Stravinského Pulcinella, Janáčkovo Concertino a Schönbergův Pierrot lunaire v podání vynikající německé sopranistky Gun-Brit Barkmin, pravidelně vystupující např. ve Vídeňské státní opeře, Bavorské státní opeře či Carnegie Hall. Závěrečný koncert v provedení Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši pak slibuje být skutečnou třešničkou na festivalovém dortu. Skvělý orchestr, který se pravidelně věnuje české hudbě, přiváží program složený z děl Janáčka a Richarda Strausse.
Neváhejte, řada koncertů je již vyprodána!

28/9–16/10

Festival Janáček Brno 2020

různá místa, Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne