Podzim je tady a s ním i zářijová dávka filmových novinek. Náš redaktor Miloš Henkrich pro vás vybral pár tipů, které si určitě nesmíte nechat ujít a díky kterým si každý přijde na své. 

Francouzská artová klasika

Zásadní mezník artového filmu vypráví, dá-li se to tak vůbec říci, o setkání muže se ženou v hotelu, kde se zastavil čas. On se k ní vášnivě má, ona (Delphine Seyrig) jej chladně odmítá. Pověst titulu, který je podmanivý i odtažitý, nudný i dynamický, je na místě. U jeho vzniku se sešli spisovatel Alain Robbe-Grillet, režisér Alain Resnais, módní návrhářka Coco Chanel a kameraman Sacha Vierny, pozdější dvorní kameraman Petera Greenawaye. Předloni byl film digitálně zrestaurován a uveden v Benátkách.

Loni v Marienbadu
r. Alain Resnais
Francie 1961
v kinech od 3/9
Marienbad Film

Corpus Christi

Do městečka přichází mladý charismatický kněz a je celou komunitou nadšeně přijat. Nikdo netuší, že jde o mladíka, který prošel duchovní proměnou, ale minulost mu brání stát se duchovním. Nejoceňovanější polský film minulého roku (z patnácti národních nominací získal 11 cen) vznikl na motivy skutečné události a byl v nejužším výběru na Oscara za nejlepší zahraniční film. Corpus Christi – po Bolesti a slávě, vítězném Parazitovi, Bídnících a Zemi medu – vstupuje do kin jako poslední z nominované pětice.

Corpus Christi
r. Jan Komasa
Polsko 2019
v kinech od 24/9
AČFK

Anarchista v brněnském vodojemu

Londýn na konci minulého století. Pan Verloc bydlí v chudinské čtvrti v Londýně. Živí se jako obchodník, ovšem zdání klame. Je to maska, pod kterou se skrývá tajný agent a terorista. Herci Divadla Na zábradlí spolu s Davidem Jařabem adaptovali stejnojmenný román J. Conrada, kterým se velmi volně inspiroval též Hitchcock ve filmu Sabotáž (1936). Inscenace Tajný agent, která se odehrává v brněnském podzemí, uzavírá letní cyklus „Film naživo“, vyprovokovaný covidovou situací a produkovaný Viktorem Taušem.

Divadlo Na zábradlí: Tajný agent
r. David Jařab, ČR 2020
v kinech od 12/9
CinemArt

Kingsmani

„Jsme první nezávislá informační agentura. Vytříbená, ale brutální. Civilizovaná, ale nelítostná.“ Do kin míří další kousek inspirovaný komiksem, tentokrát prací Marka Millara – a samozřejmě kreslíře Davea Gibbonse – Kingsman: The Secret Service. Posouvá se však daleko za předlohu a přichází se sequelem: příběh a hrdiny umisťuje do období první světové války. Na tvorbu režiséra Matthewa Vaughna má Millar očividný a nepřehlédnutelný vliv – čtyři ze sedmi Vaughnových filmů vychází z Millarových předloh.

Kingsman: První mise
r. Matthew Vaughn
Velká Británie/USA 2020
v kinech od 17/9
Falcon

Tragická krajina

Přes vesnici Schwarzwald se převalí tragická 30. a 40. léta minulého století a zanechají na tamních mezilidských vztazích nezhojitelné šrámy. Režisér Bohdan Sláma svůj první historický film nasnímal na černobílý 35mm film (podobně jako loňské Nabarvené ptáče). Vznikl podle scénáře Ivana Arsenjeva, který se výrazně podílel např. na Tycově debutu Vojtěch, řečený sirotek (1989) či na Vojnárově Cestě pustým lesem (1997) – oba vynikají černobílou kamerou a vracejí se k české filmové estetice šedesátých let.

Krajina ve stínu
r. Bohdan Sláma
ČR 2020
v kinech od 10/9
Bontonfilm

S Mášou na věčné časy

Ruský animovaný seriál Máša a medvěd (2009–současnost) už je tu s námi jedenáctý rok a netřeba jej, díky jeho popularitě v televizi a na YouTube, dvakrát představovat. Máša je stále malé neposedné děvčátko, které bydlí v lese a kamarádí se s dobrosrdečným medvědem. „Mášiny písničky“ určitě nejsou celovečerním kinofilmem, ale jde o „binge-watching“ (aneb nezřízenou diváckou jízdu) čtvrté třináctidílné sezony, která byla díl po díle v Rusku uváděna od loňského května do letošního července. Mášin zpěv je bonus.

Máša a medvěd: Mášiny písničky
r. V. Bayramgulov, G. Orlov a O. Užinov
Rusko 2020
v kinech od 17/9
Bioscop

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne