Povídali jsme si s Adamem Vodičkou, tvůrcem hotelu Anybody. Foto: Simona Smrčková

Hotel Anybody cílí především na partnerské dvojice. Podle slov jednoho z majitelů je ovšem spíše hrací plochou a prostorem pro originální zážitek než hotelem v klasickém slova smyslu. Najdete ho v horní části Zelného trhu, v sousedství Divadla Husa na provázku. S Adamem Vodičkou jsme si povídali nejen o tomto projektu, ale i o náměstí samotném.

Jak se vám žije a podniká na Zelném trhu?

Zelňák jsem objevil, když tu před 11 lety vznikl první stánek „novodobých“ trhů. Když se člověk podívá, co dnes Zelňák dělá Zelňákem, jde o věci, které tu jsou nově za poslední dekádu. Je to svět ve světě. Všichni, co tu podnikají, se znají a funguje tu vzájemná starost. Magické místo, na které bylo dlouhou dobu zapomínáno a teď rychle ožívá. Když si to srovnáte se Svoboďákem a jinými místy, je to úplně jiná liga, krásný kus historického artefaktu. Život Zelnému trhu dávají místní, i proto se nesnažíme být turistickým cingrlátkem, zaměřujeme se na lidi, co jsou tu s námi. 


Fungujete tu už několik let poměrně intenzivně…

Anybody znamená, že Zelný trh je mým denním chlebem, jsem tu pořád. Místní atmosféra mě vtáhla, beru Zelný trh jako domov a je mi tu tak dobře, že se mi jinam vlastně ani nechce. Zajímavá je nahuštěnost různých podniků a institucí. Jsou tu dvě divadla, velké muzeum, gastroprojekty, které se objevují jeden za druhým, v dohledné době budou otevírat i nové. Zelňák se tímto vývojem stává hlavním brněnským náměstím. 


Vidíte nějaké spojnice mezi tím, co děláte, a prostorem Zelného trhu? 

Pro mě vnitřně je moje práce se Zelným trhem extrémně spojená. Anybody je postavené tak, že by mohlo být i jinde, genia loci náměstí ale využívá. Jde o první projekt svého druhu, navíc v domě, který byl v podstatě posledním dílkem skládačky Zelného trhu. Jsem teď nastavený tak, že mi dělá dobře přemýšlet, co se bude se Zelňákem dít, je podstatné věnovat do toho energii. Naše generace má štěstí v tom, že město může velkou měrou utvářet. 


V čem tkví hlavní změna?

Možnosti ještě před deseti lety nebyly zdaleka takové jako dnes, teď fungujeme jako komunita, lidi z businessu si nejsou konkurencí, ale naopak si pomáhají. Důvod je jednoduchý, v Brně neexistuje fenomén chození do jednoho podniku pořád dokola, lidi cirkulují, není tedy proč se dohadovat. Klasická otázka, když jsme někde s kamarády, je: kam dál? Takové zvláštní puzení k pohybu, lidé tady mají město rádi a chtějí zkoušet. A na Zelňáku se tento fenomén manifestuje. Když se tu chvilku pohybujete, lidé vám začnou mávat, bavit se s vámi, mnohdy ani přesně neví, kdo jste, ale to nevadí. Mentalita je tu dobrá, místní se nestydí hlásit se k sobě na ulici.

V hotelu Anydoby můžete být kýmkoli. Foto: Simona Smrčková

Jak důležitý je podle vás samotný trh?

Byla doba, kdy byl mnohem důležitější než teď, za totality byla pro mnoho lidí zelenina jedinou možností, jak dělat nějakým způsobem volný obchod. Dnes je trh silný v tom, že generuje minipříběhy konkrétních prodejců, kteří vám nabízí svoji práci. Nejlepší, co může člověk udělat, je vyhradit si dopoledne a s trhovci se bavit. Jsem zvědavý, jak se trhy budou dále propojovat s gastronomickou scénou. 


Zpátky k hotelu. Má smysl i pro ty, kteří tu žijí? Čím je pro ně atraktivní jeho služby vyzkoušet?

Jde o velmi specifické místo, které vzniklo s myšlenkou, aby lidé vycestovali ne fyzicky, ale imaginárně. Hotel je velká hrací plocha, kde jsou hosté najednou o něco svobodnější než v běžném životě. Brňáci sem přichází hodně, přijedou pár zastávek šalinou nebo dokonce bydlí jen o několik domů vedle. Splňuje se můj velký sen – udělat hotel, kde budou hosty zdejší lidé. Cílíme na partnerské dvojice, chceme jim dát prostor, kde si můžou sebe navzájem užít nejvíc, jak mohou. Celá hra, jíž prochází, je vede od jednoho k druhému. Každý máme v životě nějaká poprvé – první pusu, první rande… A náš hotel je pro mnoho lidí dalším z těchto poprvé. 


Jde tedy o odreagování, svěží pohled na sebe i okolí?

Ano, můžete se ve vlastním městě stát někým jiným, najednou tu nejste v práci, ale na prázdninách. Spadnou vám z očí klapky každodennosti. Navíc tím, že na snídaně dáváme voucher do jednoho z podniků na Zelňáku (Café Momenta, Cosmopolis Café, Podobrazy, Podnik café bar, Eggo Food Truck), si hosté obejdou místní kavárny a více si užijí atmosféru. 

www.anybody.cz

Převzato z časopisu FOOD DRINK BRNO → shop.pocketmedia.cz/predplatne