Festival je spjatý s odkazem českého undergroundu a náčelníka Václava Havla. Foto: archiv Geronimo

V době, kdy se ruší větší i menší festivaly, přichází pořadatelé známé přehlídky TrutnOFF s něčím jiným. Oznamují, že festival přezdívaný jako „Woodstock“ či „fótr všech festivalů“ nejenže bude, ale poprvé se odehraje na novém území – v Brně!

Nejstarší festival svého druhu si vybíral z několika nabídek po celé zemi. Rozhodnutí padlo na Brno a po třech letech se festival neboli pow-wow vrací na nová loviště do lesů k břehům Sun River – řečí bílých tváří Na Střelnici k řece Svratce v Brně-Pisárkách. Době navzdory s plnou parádou. Pandemie sice mnohé změnila, ale známá hudební přehlídka nezapírá své undergroundové kořeny a přichází i v této době s neobvykle bohatým programem. Na festivalu s novým názvem TrutnOFF BrnoON, spjatém s odkazem českého undergroundu a náčelníka Václava Havla, vystoupí během tří dnů přes 50 účinkujících a zřejmě se stane největším festivalem léta. Uskuteční se tradičně v měsíci kukuřice, 21. až 23. srpna, a jeho kapacita bude omezena.

50 kapel, různorodost a přátelská atmosféra

„Program našeho setkání u Sun River si v ničem nezadá s dramaturgií festivalu, jak jej znají jeho fanoušci, squaw a spolubojovníci za více než třicetiletou historii,“ říká jedna z náčelnic Geronimova kmene Eva „Lipová“ Navrátilová. Když v zimě tradiční „fótr všech festivalů“ oznámil návrat na nová loviště, málokdo očekával, jak vše následně zkomplikuje koronavirus a omezující vládní nařízení. Festivalový kmen okolo Martina Věcheta se však tak lehce nevzdává. Oznámil návrat ke kořenům a program napovídá, že se bude jednat zřejmě o jediný letošní opravdový open-air festival tohoto rozsahu.

Alternativní bonsaj s několika scénami

Přehlídku bude po dobu tří dnů tvořit několik scén. Na hlavním pódiu lze očekávat různorodou dramaturgii s oblíbenými kapelami „velkého“ TrutnOFFa. Doplněna bude o folklorní a divadelní scénu. Novým prvkem bude alternativní undergroundová bytová scéna, naopak již neodmyslitelnou součástí se opět stane Hare Krishna camp a Tábor pod křížem. „To vše s omezenou kapacitou, jen pro tisícovku statečných a věrných návštěvníků, ale i nově příchozí, kteří naše setkání nezažili. Bude to festival jako jedna backstage. Alternativní bonsaj. Dotek počátků našeho setkání, v němž se budou prolínat různé žánry, ale i účinkující s návštěvníky. Ze zřejmých důvodů budou scházet zahraniční kapely,“ přibližuje Eva „Lipová“ Navrátilová. Festival otevře open-air bohoslužba s bubnováním, která bude tradičně přehlídku doprovázet po celé tři dny.

Undergroundová krev a návrat ke kořenům

„V žilách nám proudí undergroundová krev a na výjimečné stavy jsme připraveni. Velkých festivalů jsme si užili a začalo být dost, tak se jeden zmenší. Podstatná je pro nás různorodost, pestrobarevnost a moment setkání. Připomínka toho, jaké to bylo v začátcích, kdy se hudba dělala pro radost a nikoliv pro byznys,“ říká zakladatel festivalu Martin „Geronimo“ Věchet a dodává: „Vrátíme se ke kořenům, z nichž jsme vzešli, a připomeneme si počátky našeho přátelského a spikleneckého setkání se silnou kmenovou rodinnou atmosférou pospolitosti, kterou měl rád i náš náčelník Václav Havel.“

21–23/8

TrutnOFF BrnoON

Na Střelnici, Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne