Výstava bude přístupná od 11. 8., vernisáž se koná o den dříve. Foto: Technické muzeum v Brně

Výstava „Jsme tu s vámi již 20 let“, která bude v Technickém muzeu k vidění od 11. 8., nejen připomene dvě dekády trvající výstavu Kultura nevidomých, ale nabídne také nový pohled na exponáty, které do Technického muzea připutovaly díky Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých.

Za 20 let se v Technickém muezu podařilo vybudovat nejen unikátní expozici, ale také uspořádat víc než 30 výstav a desítky akcí, úspěšně byla rovněž navázaná důležitá mezinárodní spolupráce se slepeckými muzei a dalšími institucemi. Sbírkový fond se podařilo od roku 2000 rozšířit o exponáty, které putovaly z nejrůznějších států světa, přičemž ten nejvzácnější – rafigraf ze švýcarského Bernu – používal i samotný otec písma pro nevidomé Louis Braille. Nedílnou součástí výstavy je také dvacáté výročí od založení společnosti TyfloCentrum Brno, která již 20 let poskytuje širokou škálu služeb a péči lidem se zrakovým postižením.

Na výstavě v prostorách Technického muzea v Brně návštěvníci uvidí například první mluvící počítač pro nevidomé, Pichtův psací stroj pro stenotypisty, ale také sousoší od nevidomé umělkyně Boženy Vavrekové–Přikrylové. Ojedinělým exponátem je i edukační hračka pro nevidomé z dílny mladých českých designérů. Práce svých klientů představí i umělecká dílna HapAteliér, která je součástí společnosti TyfloCentrum Brno,“ přibližuje kurátorka výstavy Eliška Hluší.

Vernisáž výstavy se bude konat již příští pondělí, 10. 8., od 16.00. Expozice pak bude k vidění až do konce roku 2020.

Od 11. 8.

„Jsme tu s vámi již 20 let“

Technické muzeum v Brně