Bude i busking v pokojích Kateřiny Šedé © archiv festivalu

Již popáté se během čtyř srpnových dnů centrum Brna promění v hudební metropoli. Od 13. do 16. srpna se můžete těšit na explozi originality a nadupanou směs hudebních žánrů, mezi kterými nebude chybět rock, pop, groove, taneční a romská hudba, opera, folklor, world music, klasika či hudba z muzikálů. Festival nabídne pestrou nabídku žánrů v unikátní dramaturgii, uznávané hvězdy i mladé talenty, projekty šité festivalu na míru a busking v jedinečných pokojích Kateřiny Šedé – to vše ve městě, které se jako jediné v Česku pyšní titulem Kreativní město hudby UNESCO.

Stovky účinkujících na desítkách míst během čtyř dnů

Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 13. srpna na Jakubském náměstí. Vůbec prvními interprety budou Pavel Fischer & Jakub Jedlinský, na které naváže cimbálová muzika Ivana Heráka. V dalších dnech návštěvníky festivalu čekají desítky živých vystoupení, koncertů a představení na tradičních i neobvyklých místech v centru Brna. Můžete se těšit na moderní bubenickou show Ritmo Factory, multižánrový Epoque Quartet, na rock-metalová Morčata na útěku, Moniku Načevu, Khoibu, Jana Bendiga, na sólový recitál Radka Bagára nebo večer Zdeňka Krále. Ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Špilberk se představí VUS Ondráš s projektem Jiřího Slavíka nazvaným kRok za kRokem, folklor bude také zastoupen Tanečnou školou Šej-Haj-Hop, která svým fanouškům nabídne výuku verbunku a čardáše z Priepasného. Vydavatelství Indies ve svém programu oslaví 30 let působnosti a zavzpomíná na Jitku Šuranskou.
Oslavovat bude také smyčcové kvarteto Indigo Quartet, které ke svým 20. narozeninám přizvalo herečku Andreu Buršovou, klavíristu Zdeňka Krále a akordeonistku Kláru Veselou. Alfa pasáž bude kromě Pianoštafety hostit také nové představení z dílny Hausopery – Hra o malinu. Spolupráce s Národním divadlem Brno obohatí festival o představení Rusalka od Antonína Dvořáka a vůbec poprvé přinese společný recitál Romana a Tadeáše Hozových. Do programu přispějí i jazzmani z Hannoveru, partnerského Kreativního města hudby UNESCO. Na muzikálové scéně se představí zpěváci Aleš Slanina a Lucie Bergerová z Městského divadla Brno. Sono Centrum se během pátečního večera promění v tepající taneční parket, těšit se můžete na mejdan, který rozproudí Circus Brothers.
„V tuto chvíli máme domluveno přes třicet míst, na kterých se bude hrát. Chybět nebudou ta známá a oblíbená, jako Pianoštafeta v Alfa pasáži, Nekonečné varhany u jezuitů nebo Guest stage na nádvoří Staré radnice, ale plánujeme samozřejmě i novinky. Kromě nových pouličních pokojů od Kateřiny Šedé to bude třeba Groove nebo Muzikál stage,“ popisuje manažer festivalu David Dittrich.

Zpěváci na ulici – ve špajzu i v garáži

I letos budou součástí festivalu oblíbené koncerty v pouličních pokojích. „Bezuliční busking v loňském roce přinesl bytové koncerty přímo na ulici. Ve čtyřech otevřených pokojích bylo možné sledovat koncerty hudebníků a současně je přitom navštívit. Živou hudbu jste mohli sledovat z vany, manželské postele nebo od jídelního stolu v kuchyni. Letos půjdeme ještě dál a v ulicích Brna najdete doslova celý rodinný dům! V dětském pokoji odstartuje poprvé v historii Maratonu hudby Brno dětský busking a na náměstí Svobody bude stát garáž. Ve špajzu nabídneme kombinaci hudby a gurmánského zážitku,“ popisuje autorka pouličních pokojů Kateřina Šedá.

Na prknech, dlažbě i trávě

„Stejně jako v loňských letech, tak i letos doplňujeme v Maratonu divadelní linku naším festivalem Na prknech, dlažbě i trávě. Zacílili jsme na prezentaci brněnských umělců a divadel a program komornějšího charakteru koncipovaný pro menší skupinky diváků. Je tvořen z větší části pro dětského diváka, ale také dospělí si jistě přijdou na své,“ doplňuje k programu Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Festival se odehraje na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku a na Moravském náměstí. Vystoupí například Divadlo Líšeň, Divadlo DNO, divadlo Druhý Pád, Mikro-teatro nebo Divadlo Polárka.

13–16/8
Maraton hudby Brno
www.maratonhudby.cz

14–16/8
Na prknech, dlažbě i trávě
www.gotobrno.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne