Léto bude patřit menším venkovním festivalům. Foto: PonavaFest

Jestli se něco zapíše do hudebních a divadelních milníků tohoto ještě tolik mladého století, domnívám se, že to bude právě léto 2020. V předchozích měsících se díky rozsáhlým opatřením v rámci prevence proti Covidu-19 sáhlo až na pomyslný konec svobody celé světové kultury a popravdě si nejsem jistý, pro koho to bylo těžší, zdali pro výkonné umělce, či publikum.

Jednoznačně je zde jakási obava z nákazy, kterou budeme dlouho ze svého podvědomí odstraňovat. Díky všemu tomu humbuku (dle mého názoru zcela oprávněnému) se mnoho dlouhodobě plánovaných akcí pro širší veřejnost přesunulo, pozastavilo či zrušilo. Dopad je dvojí a v samotném důsledku je to možná i dobře.
Ze seznamu akcí se povětšinou ztratily městy pořádané „zdarma“ festy, kde se sice umělec velmi slušně finančně napakoval, nicméně na oplátku mu byl poměrně často naservírován pořvávající opilec s kusem hamburgeru na vousech.
Na druhou stranu vyrostly jako houby po dešti různé menší festivaly, hudební nebo divadelní dostaveníčka, která se díky své intimnosti stávají lákadlem, jež bych se nebál doporučit všemi deseti.
Pokud ale upřednostňujete masovou zábavu, určitě zvažte nabídku letního kina na Špilberku, které nabízí vytříbený program. Určitě stojí za zmínku koncert Báry Polákové a její kapely. Ačkoli se mnozí mylně domnívají, že Poláková nabízí pouze skladby formátu Nafrněná, opak je pravdou. Zvláště je zapotřebí vyzdvihnout její hudební doprovod, který uspokojí nejednoho fajnšmekra. Desetičlenný band je schopen vytvořit neuvěřitelně silný hudební zážitek odpovídající světové kvalitě jak po zvukové, tak po instrumentální stránce.
Opravdovou hudební lahůdku ovšem nabízí hned začátkem prázdnin PonavaFest v Lužánkách, kde v sobotu 4. července vystoupí Iva Bittová, Vladimír Václavek a Antonín Fajt.
Iva Bittová a Vladimír Václavek v devadesátých letech naprosto ovládli českou alternativní scénu a člověk by jen těžko hledal něco, co by se jim dalo vytknout. Jistě se bude jednat o jeden z nejzajímavějších koncertních zážitků tohoto léta.
Závěrem bych rád upozornil na všemožné veselice a krojované hody, za kterými sice musíte vyjet pár kilometrů za Brno, nicméně jsem si jistý, že budete velmi mile překvapeni přátelskou náladou a že i ti, kteří dechovou či cimbálovou muziku nemají v oblibě, zjistí, že je co poslouchat.

Jiří Monty Montyčák
moravský písničkář

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne