Zažijte Brazílii toto léto v Brně. Foto: Brasil Fest Brno

V polovině prázdnin zažije Brno karnevalové šílenství, ryzí brazilské rytmy a ochutnávku gastronomie. Městem protančí průvod v opulentních barevných kostýmech za doprovodu bubeníků, kteří rozvíří atmosféru až na pokraj euforie. Blíží se Brasil Fest Brno!

Na Zelném trhu a radničním nádvoří vystoupí nejlepší místní kapely a Brazilci přijedou jak z Evropy, tak ze zaoceánské domoviny. Kdo se nechá strhnout, může si pak v Lužánkách vyzkoušet sambu na vlastní kůži. Slavit se bude od čtvrtka do neděle a existuje k tomu dost dobrý důvod. Letos je to přesně 100 let od navázání diplomatických styků s Brazílií. Dramaturgii festivalu si vzal na starosti Jakub Škrha, který se jako perkusista prosadil na karnevalu v Riu de Janeiru, vede brněnskou školu samby a v rámci festivalu vystoupí se svou bubenickou show Ritmo Factory. Post neoficiální ambasadorky festivalu přijala Veronika Lálová, vítězka soutěže StarDance 2016, jež na karnevalu v Riu tančí pravidelně. Při letošním ročníku udělala na domácí publikum takový dojem, že ji vybrali mezi TOP 10 tanečnic. V rámci Brasil Festu Brno se na ni můžete těšit v pátek i v sobotu.

Psychetelický western v rytmu samby

Ve čtvrtek 30. července se lehce navnadíte tematickým promítáním psychedelického westernu z blízké budoucnosti Bacurau, který získal loni v Cannes cenu poroty. Zajděte si na exkluzivní letní kino na nádvoří Domu pánů z Kunštátu, ať víte, na co se připravit. Pokud se vám náhodou brazilský groove nedostane pod kůži hned tam, následujícího dne už se jistě neubráníte. Veronika Lálová s Andréem Negrão a dvěma Brazilkami provedou karnevalové procesí s bubeníky z Brna a Tambores ze Slovenska z Moravského náměstí na Zelňák. Místní brazilská komunita jistě nebude chybět a ani vy si nenechte ujít tento jedinečný a strhující zážitek.
Hlavní festivalový den bude sobota 1. srpna. Čekají vás vystoupení tanečníků, perkusistů, vokalistů a hudebníků z Brazílie, Berlína, Vídně, Polska a těch nejlepších z Česka a Slovenska. Show se bude přelévat mezi Zelným trhem a radničním nádvořím a vedle samby a capoeiry uslyšíte oblíbený severo-
brazilský fenomén forró, Música popular brasileira nebo latinou prosycený jazz.

Latinskoamerický temperament i workshopy v Lužánkách

Z Vídně dorazí Família Pádua – tříčlenná skupina matky, otce a syna Páduových. Jejich představení kombinuje moderní s tradičním, latinskoamerické vlivy s evropskou tradicí, rafinovanost se zemitostí tak, aby dali vzniknout autentickým žánrům s moderním zvukem.
Santiago Ferreira je zpěvák a kytarista, který žije napůl v Německu a napůl v Praze. Posluchače vtáhne do víru latinské Ameriky a karnevalu Brazílie za přispění Ritmo Factory a Veroniky Lálové. Zažijete kouzlo a temperament, který tuto sestavu jako jedinou kvalifikoval z Česka až na karneval v Riu.
Závěrečný den Brazil Festu Brno bude věnován publiku a veřejnosti. V parku Lužánky se budou moci zúčastnit workshopů a osvojit si umění, které během festivalu obdivovali. Naučí se kroky a figury forró a samby, procítí rytmus při hraní na perkuse a uvolní tělo ve flow capoeiry. Všechen program je zdarma, tak neváhejte. Brazilská vášeň je nakažlivá a způsobuje euforii.

30/7–2/8

Brasil Fest Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne