Léto sebou přineslo trochu aprílového počasí. A co dělat lepšího, když venku zrovna není na koupaní, než vyrazit na nějaký dobrý film do kina. Zde jsme si pro vás připravili pár filmů, na které se v létě můžete těšit.

Tenet

„Mám pro vás pouze jedno slovo. Tenet.“ Jde o palindrom a označuje nejočekávanější film léta. Kolem zápletky nejdražšího Nolanova thrilleru, opět nasnímaného na 70 a 35mm film, se dlouho mlžilo. A protože zatajování je principem konspirace, i vedlejší postavy se jen dohadují, že jde nejméně o hrozbu 3. světové války! Tituly Batman začíná, Počátek, Temný rytíř povstal, Dunkerk a Tenet mají společné dvě věci, které jsou jisté: nasazení do kin (všechny zmíněné měly premiéru v červenci) a režisérská značka.

Tenet
r. Christopher Nolan
USA 2020
v kinech od 13/8
Vertical Ent.

Vzpomínka na léto 1948

Podle stejnojmenné útlé novely Pera Pettersona natočil Moland (Bezva chlap) citlivý snímek, jenž začíná v zimě 1999. Stařec Trond bydlící na odlehlé samotě se seznámí s novousedlíkem. Krátké setkání mu v člověku odhaluje známého z dětství a na povrch se derou vzpomínky na léto 1948. Tehdy mu bylo 15 let, se sousedovic klukem chodil krást koně a s otcem plavil dřevo. Pozvolné tempo vyprávění, soustředěnost na prchavý půvab severského léta a uměřený výkon Stellana Skarsgårda jsou výraznými klady filmu.

Jít krást koně
r. Hans Petter Moland
Norsko/Švédsko/Dánsko 2019
v kinech od 16/7
Film Europe

Disidentské roky Václava Havla

Osobnost Václava Havla je filmařsky vděčná. Raný dokument Why Havel? (1991, r. Vojtěch Jasný) je proslulý a Občan Havel (2008, r. P. Koutecký a M. Janek) byl až do letoška čele žebříčku divácky nejúspěšnějších českých dokumentů (předběhl jej dokument V síti). V novém filmu Slávka Horáka (Domácí péče) nejde o další portrét státníka, ale o dramatický příběh z disidentských časů, soustředěný na formování charakteru a politických názorů. V hlavních rolích vystupují Viktor Dvořák a Aňa Geislerová.

Havel
r. Slávek Horák
ČR 2020
v kinech od 23/7 
Bontonfilm

Epos o válečnici

Přepracování animované pohádky Legenda o Mulan (1998) do hraného filmu začalo studio Disney zvažovat v roce 2015. Ač mělo původně kvůli rodokmenu látky zájem o tvůrce z Asie, nakonec změnilo strategii. Gender zvítězil nad etnickým ukotvením a příběh čínské válečnice byl svěřen režisérce. Mulan není na plátnech kin nováčkem. Již v letech 1927/28 byly v Číně uvedeny dva němé filmy, ovšem až do 90. let zde byl nejproslulejší hongkongský barevný a širokoúhlý spektákl Hua Mu Lan (1964, r. Griffin Yueh Feng).

Mulan
r. Niki Caro
USA 2020
v kinech od 23/7
Falcon

Výtvarné umění v kině

Tajemní impresionisté náleží do cyklu „umění v kině“, který v červenci otevírá Frida Viva La Vida a v září na něj navazuje Vizionář Modigliani. Dokument sleduje dvě linie. První seznamuje s impresionismem jako s uměleckým směrem a soustředí se na impresionistické vnímání světa a technologie používané impresionisty. Charakterizuje ho na příkladech padesáti méně známých a běžně nedostupných děl klasiků, uložených v soukromých sbírkách. V druhém plánu film zachycuje přípravu výstavy sestavené ze zmíněných děl.

Tajemní impresionisté
r. Daniele Pini
Itálie 2020
v kinech od 3/8
Aerofilms

Třetí dobrodružství  mořské houby

Nejoblíbenější mořskou houbu na světě všichni moc dobře známe. Spolehlivě rozvrkočí dětské publikum a také z dospělých se na chvíli stanou děti – nebo při sledování na chvíli blaženě vypnou mozek. Po šesti televizních sériích a dvou celovečerácích je třetí film produkční sázkou na jistotu. Potěší, že k režii „finále“ byl přizván Tim Hill (Alvin a Chipmunkové), jeden z původních spoluscénáristů SpongeBoba, a že za kamerou stojí stálý spolupracovník Zacka Snydera Larry Fong (Sucker Punch).

SpongeBob ve filmu: Houba na útěku
r. Tim Hill
USA 2020
v kinech od 6/8
CinemArt

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne