Vyrážíte v létě někam k vodě nebo máte v plánu se jen tak povalovat někde na zahradě a slunit? Nejlépe si takové chvíle na dece zpříjemníte dobrou knížkou a my si pro vás připravili pár letních tipů na dobré čtení.

Útěk ze země bubáků

V dalším díle strašidelné série finské spisovatelky Tuutikki Tolonen se malí čtenáři opět setkají s Maikki, jejími sourozenci a kamarádem Grahem. Jejich dobrodružné putování přímo navazuje na knihu Strašidelná chůva. Jedná se o druhý díl volné trilogie o světě lidí a bubáků, jež v sobě mísí to nejlepší z Roalda Dahla, Astrid Lindgrenové a J. K. Rowlingové. Podaří se Maikki vrátit se zpět ze země bubáků, kterou našla během své cesty do podzemního světa?

Strašidelná cesta
Tuutikki Tolonen
Portál
www.portal.cz

Blíží se konec civilizace

Československo stále existuje i v druhé polovině devadesátých let 20. století, umírajícím Sovětským svazem otřásá občanská válka, do práce se pouští bývalí stárnoucí agenti StB, elitní zabijáci v důchodu přestávají okopávat své zahrádky a začíná akční jízda. Sedmnáctiletá Jenovéfa se tak ocitá v divokém víru událostí, které změní ji i celý svět. Nová kniha Dalibora Váchy si hraje nejen s prvky sci-fi, ale především s alternativní československou historií.

Šedá
Dalibor Vácha
Epocha
www.epocha.cz

Trojí návrat Velké Sovy

Po čtyřech románech se vyšetřovatelka Marie Výrová vrací v souboru obsahujícím tři rozsáhlejší povídky. Po odchodu od policie Marie přijala nabídku přednášet na olomoucké univerzitě. Avšak ani poklidná akademická dráha ji neuchrání před kontaktem se zločinem. Čtenář v knize najde všechno, díky čemu se romány Michala Sýkory těší oblibě: sympatickou postavu „Velké Sovy“, napínavé pátrání, věrohodné postavy, zajímavé prostředí, ale i aktuální společenské otázky.

Nejhorší obavy
Michal Sýkora
Host
www.hostbrno.cz

Turistou ve vlastním městě

Netradiční průvodce Brnem ukazuje, že moravská metropole nerovná se jen vila Tugendhat. Záměrně se vyhýbá tomu, co je ve městě takzvaně povinné navštívit, a odhaluje Brno z jiných úhlů pohledu. Na své si tak přijdou jak ti, kdo cestují za architekturou či historií, tak ti, kteří si chtějí dát dobrou kávu a pozorovat brněnský ruch jen skrz okna kavárny. Krátké texty o daném místě autor vždy doplňuje popisem, jak se k němu dostat, a autentickými fotografiemi bez zkrášlujících filtrů.

111 míst v Brně, která musíte vidět
Stanislav Biler
Paseka
www.paseka.cz

Skutečná Milada Horáková

Milada Horáková je nejznámější obětí politických monstrprocesů u nás. Víme toho o ní hodně, ale stále to málo vypovídá o její skutečné osobnosti. Stostránková komiksová kniha spisovatele Zdeňka Ležáka a výtvarnice Štěpánky Jislové čtenáře seznámí se životem Milady Horákové mnohem podrobněji. Provede je dětstvím a mladými léty Horákové, její prací právničky, její odbojovou činností za druhé světové války, nacistickým vězněním i vstupem do politiky. Nedílnou součástí je i soukromý život této političky.

Milada Horáková
Zdeněk Ležák, Štěpánka Jislová
Argo
www.argo.cz

Jak zachránit život a stát se superhrdinou

V říjnu 2018 se Vít Samek, záchranář pražské ZZS rozhodl, že svoje zážitky z nočních služeb převede na facebookovou stránku Bulbem záchranáře a vulvou porodní asistentky, kterou zásoboval společně se svou sestrou Alžbětou. Nyní vyjde jeho kniha o první pomoci, ilustrovaná Vendulou Chalánkovou. Bude o superhrdinech mezi námi: nejen o profesionálních záchranářích, ale také o nás, obyčejných smrtelnících, kteří – máme-li dobré informace a trochu kuráže – můžeme tu a tam někomu zachránit život.

Bulbem záchranáře
Vít Samek
Jan Melvil Publishing
www.melvil.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne