Ukázka z vítězného návrhu památníku Lety u Písku. Foto: Muzeum romské kultury

Muzeum romské kultury je profesionální paměťová instituce s téměř třicetiletou historií, svým zaměřením se řadí k evropským unikátům. Muzeum není jen budova v Brně na Bratislavské 67, od roku 2018 spravuje dva památníky holokaustu – Hodonín u Kunštátu na Moravě a Lety u Písku v Čechách.

A na co se návštěvníci mohou těšit během léta? Muzeum na letní měsíce připravilo ve dvoře muzea sérii koncertů Summer Stage II., kterými Vás pozveme k oslavě vítězné podoby budoucího památníku Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Série začne již 16. 7. koncertem bandu Barbory Botošové, houslové virtuosky. Dále pak 23. 7. vystoupí funky skupina Aromasound. Dalšími vystupujícími bude 30. 7. popová kapela Gipsy Strings Teplice, 6. 8. cimbálová kapela Ivana Heráka, 13. 8. Milan Kroka se svým bandem a celou sérii zakončí 27. 8. Tomáš Botló. Začátky koncertů jsou vždy v 19.00 a vstup je volný.

Muzeum romské kultury chystá sérii koncertů. Foto: Muzeum romské kultury

Památník na Moravě i v Čechách

Těšit se můžete na novou otevírací dobu, kdy se vám muzeum otevře i v sobotu, a to od 10.00 do 18.00. Soboty budou patřit zejména dětem s rodiči, pro které je přichystán doprovodný program ve formě dílniček a workshopů, které dětem přiblíží kulturu a tradici Romů zábavnou a hravou formou. Na webu muzea jsou nově spuštěny podcasty k uctění památky Romů a Sintů.
Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě (Hodonín u Kunštátu) je pro návštěvníky otevřen až do konce října. Mimo prohlídky areálu bývalého tzv. cikánského tábora jsou ke zhlédnutí tři výstavy: Genocida Romů a Sintů v době 2. světové války, Vybrané nálezy z archeologického výzkumu v místech bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku a Výsledky soutěže Emílie Machálkové a Karla Holomka věnované připomínce romského holokaustu. V památníku pak 20. srpna proběhne pietní akt k uctění obětí holokaustu. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách (Lety u Písku) již zná svou novou podobu. Do krajinářsko-architektonické soutěže dorazilo 41 návrhů, v září pak bude připravena výstava, která je představí.

Stálé brněnské expozice

V muzeu na Bratislavské 67 se pak v šesti výstavních sálech rozprostírá stálá expozice Příběh Romů, která představuje dějiny Romů od jejich předků ve starověké Indii až po novodobou historii. Šest sálů zachycuje dějiny, kulturu, tradice, umění a řemesla Romů. Návštěvníci se tak seznámí s předky Romů, jejich následnou cestou do Evropy, způsobem obživy, rituály i stylem života. Mimo stálou expozici je aktuálně k vidění výstava Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní. Jedinečný výstavní projekt, který vychází z bohatých sbírek Muzea romské kultury a vlastního lokálního terénního výzkumu. Výstava se nachází ve dvou sálech, z nichž první představuje obecně fenomén romské hudby – historii a vývoj. Druhý sál prezentuje vlastní výzkum, který se soustředil na Brno v době od 50. let do současnosti. Výstava vznikala ve spolupráci s řadou významných brněnských muzikantů a návštěvníci mají možnost se seznámit s tím, jak vypadala hudba v domácí produkci (např. svatby), i na velkých podiích. Při této příležitosti vznikla série 10 videí s názvem Hudebník a nástroj, kde je formou trojprojekce představen muzikant se svým nástrojem.

Muzeum romské kultury

Bratislavská 67, Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne