(ze série) DER STOLLEN, autor Peter Demek Foto: Moravská galerie

Začátek léta je v Brně spjatý s několika výstavami, kde je nejdůležitějším médiem sdělení fotografie, ačkoli nejde o prezentace profesionálních fotografů. Silný zážitek ze svobodného a hravého přístupu k tvorbě, otevřeného mnoha různým podnětům, jsem měla z výstavy manipulovaných fotografií brněnského umělce Dalibora Chatrného v Památníku Leoše Janáčka.

Fotografie různých autorů interpretoval pomocí přemalby, redukcí, linií, provázkem, posunem atd., a dával jim tím nový význam a vyznění. Výsledné snímky diváka matou a znejišťují, zároveň baví, vybízí je k vlastní rekonstrukci viděného obrazu. Důležitou roli amatérské fotografie, v tomto případě rodinných alb, ukazuje výstava Adolfa Loose v Muzeu města Brna. Díky zálibě Viktora rytíře von Bauera ml. (majitele cukrovaru, cestovatele, sportovce a milovníka automobilů) ve fotografování máme unikátní možnost nahlédnout do Bauerova zámečku upravovaného ve dvacátých letech Loosem. Bezprostřední snímky narozeninových oslav nebo gymnastických výkonů dětí prozrazují mimoděk nejen podobu
Loosových interiérů, ale také problematický zábor Bauerových pozemků pro zemské výstaviště. Novým dílem připsaným Loosovi je pak mimo jiné nádražní restaurace s hotelem, která patřila k areálu Hrušovanské cukerní rafinerie. Jinou připomínkou multikulturní minulosti Brna je výstava fotografií Kurta Bardoše, dalšího brněnského rodáka, ve vile Löw-Beer. Při prohlížení snímků z alb uschovaných před transportem do Terezína u přátel jsme svědky obrovské radosti a energie, s jakou se autor (student medicíny, nadšený lyžař a vášnivý fotograf) vrhal do života, zároveň víme, že jeho stopy krátce poté mizí v Osvětimi. Kontrast mezi tím je mrazivý. Koronavirus odsunul očekávanou velkou jarní výstavu Jana Rajlicha v Moravské galerii až na podzim, ovlivnil ale také program v Jurkovičově vile, kde pokračuje prezentace tvorby Evy Eisler a Petera Demka. Nečekejte však v žádném případě původní instalaci. Autoři se rozhodli vystavit nové exponáty a některé z původních přeinstalovat. Eva Eisler, která se v původní verzi svým objektem/stolem vymezovala proti aroganci mužů, ještě posílila ženský prvek skleněnými plastikami Venuší, Peter Demek prezentuje sochařské objekty reagující na ornamentálnost Jurkovičovy architektury.

Andrea Březinová
kurátorka sbírky textilu a módy Moravské galerie

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne