I letos bude léto plné festivalů a my si pro vás připravili několik tipů kam můžete vyrazit.
Po kulturně chudém jaru přichází čas vynahradit si vše, co jsme zameškali. Foto: Festival UPROSTŘED

Festival UPROSTŘED

Umění ve veřejném prostoru, živé centrum, pouliční představení a tanečky na dlažbě. To je Brno. Zásluhu na této image si může připsat také festival UPROSTŘED, který připravuje po celé léto kulturní program v ulicích zdarma. Letos probíhá 4. ročník, který do dění vtahuje i klubovou scénu.

19/6–9/9
Festival UPROSTŘED
různá místa, Brno
www.festivaluprostred.cz

Brasil Fest Brno

V polovině prázdnin zažije Brno karnevalové šílenství, ryzí brazilské rytmy a ochutnávku gastronomie. Městem protančí průvod v opulentních barevných kostýmech za doprovodu bubeníků, kteří rozvíří atmosféru až na pokraj euforie. Blíží se Brasil Fest Brno!

30/7–2/8
Brasil Fest Brno
www.brasilfestbrno.cz

Zažijte Brazílii toto léto v Brně. Foto: Brasil Fest Brno
Bude i busking v pokojích Kateřiny Šedé © archiv festivalu

Maraton hudby Brno

Již popáté se během čtyř srpnových dnů centrum Brna promění v hudební metropoli. Od 13. do 16. srpna se můžete těšit na explozi originality a nadupanou směs hudebních žánrů, mezi kterými nebude chybět rock, pop, groove, taneční a romská hudba, opera, folklor, world music, klasika či hudba z muzikálů. Festival nabídne pestrou nabídku žánrů v unikátní dramaturgii, uznávané hvězdy i mladé talenty, projekty šité festivalu na míru a busking v jedinečných pokojích Kateřiny Šedé – to vše ve městě, které se jako jediné v Česku pyšní titulem Kreativní město hudby UNESCO.

13–16/8
Maraton hudby Brno
www.maratonhudby.cz

Kytarový festival a kurzy BRNO

Přehlídka kytaristů světové špičky. Festival otevře 1. 8. vítěz rekordního počtu 30 soutěží Marcin Dylla z Polska. V pořadu Ensueño Flamenco de Andalusia zazní 2. 8. originální flamenco – kytary: Raul Mannola a Joni Jiménez, tanec: Aylin Eleonora a José Carmona, zpěv: Enrique Bermudez.

1–7/8
Kytarový festival a kurzy BRNO
různá místa, Brno
www.goout.net

Aylin Eleonora, Raúl Mannola. Foto: archiv pořadatele
Na Špilberku vás letos v srpnu čeká bohatý program. Foto: Filharmonie Brno

Mezinárodní hudební festival Špilberk

Tradiční hudební open-air festival, který každoročně přináší obyvatelům a návštěvníkům Brna nezapomenutelné hudební večery na velkém hradním nádvoří. Letos se v termínu od 11. do 21. srpna můžete těšit na několik koncertů i kinokoncertů pod hvězdnou oblohou.

11–21/8
Mezinárodní hudební festival Špilberk
hrad Špilberk, Brno
www.filharmonie-brno.cz

Meeting Brno 2020

Pátý ročník festivalu se v důsledku pandemie uskuteční výjimečně „na pokračování“: započne týdnem od 20. do 25. července a završí se ve dnech od 4. do 14. září. Festivalový program přinese na třicet diskusních a kulturních pořadů reflektujících důležitost celospolečenského vyrovnání se s minulostí.

20–25/7 a 4–14/9
Meeting Brno 2020
různá místa, Brno
www.meetingbrno.cz

„Vystup z řady“ na letošním ročníku festivalu Meeting Brno. Foto: Meeting Brno
Z loňského ročníku festivalu. Foto: Michal Růžička/TIC BRNO

Festival na prknech, dlažbě i trávě

Tento mezinárodní multižánrový festival má za sebou už dvanáct ročníků, v rámci nichž ukazuje, jak rozsvítit město prostřednictvím různých forem živého umění. Letošní třináctý ročník s vámi blíže prozkoumá také improvizaci, site-specific, experimentální divadlo a samozřejmě koncerty.

14–16/8
Festival na prknech, dlažbě i trávě
různá místa, Brno
www.ticbrno.cz

JazzFestBrno

Pořadatelé festivalu JazzFestBrno zveřejnili téměř kompletní seznam náhradních termínů odložených koncertů letošního ročníku. Ročník 2020, který se měl původně uskutečnit od března do června, zahájí 13. září v Bobycentru basista a zpěvák Avishai Cohen se vzácnou triovou sestavou Gently Disturbed.

od 13/9
JazzFestBrno
různá místa
www.jazzfestbrno.cz

Náhradní termíny koncertů JazzFestBrno jsou zveřejněny, další v jednání. Foto: JazzFestBrno
Foto: archiv pořadatele

GUITARTALENT

Pošestnácté proběhne v Brně na kytarovém festivalu 3.– 4. 8. v kategoriích do 19 let a bez věkového omezení. Vítěz získá kytaru za 6 000 eur, účast v soutěži v Tokiu a další ceny. Blíže o soutěži a koncertech festivalu na webu uvedeném v patičce. Koncerty: 2. 8. Ensueño Flamenco de Andalusia: Mannola + Sanchez, kytary, Aylín Eleonora + Gabriel Matias, tanec, Picalube, zpěv, 1. 8. M. Dylla, 3. 8. E. Fernández, 4. 8. Duo Gurimbadu, 5. 8. T. Roth, 6. 8. Duo Rak a V. Bláha.

3–4/8
GUITARTALENT
Brno
www.guitarcz.com

TrutnOFF BrnoON

V době, kdy se ruší větší i menší festivaly, přichází pořadatelé známé přehlídky TrutnOFF s něčím jiným. Oznamují, že festival přezdívaný jako „Woodstock“ či „fótr všech festivalů“ nejenže bude, ale poprvé se odehraje na novém území – v Brně!

21–23/8
TrutnOFF BrnoON
Na Střelnici, Brno
www.trutnoffbrnoonfest.cz

Festival je spjatý s odkazem českého undergroundu a náčelníka Václava Havla. Foto: archiv Geronimo
Rockové peklo rozpoutá letos na festivalu i kapela Doga. Foto: archiv kapely Doga

Rockový majáles 2020

Jubilejní desátý ročník hudebního festivalu Rockový majáles, který se v Bystřici nad Pernštejnem uskuteční ve změněném termínu od pátku 18. do soboty 19. září, svým návštěvníkům nabídne program plný rockových kapel v čele s Arakainem a Dogou.

18–19/9
Rockový majáles 2020
sportovní ovál za Lužánkami, Lužánky 852, Bystřice nad Pernštejnem
www.rockovymajales.cz
www.fb.com/rockovymajales

Brněnský varhanní festival

Milovníci varhanního umění mohou využít nabídku poslechu jedinečné hudby královského nástroje, který v Brně rozezní prostory jezuitského kostela, Červený kostel, loretánskou kapli a kostel sv. Augustina. Na jubilejním 40. ročníku festivalu, který se z důvodu vládních opatření přesunul na netradiční termín, se vedle domácích umělců představí interpreti z Rakouska, Chorvatska, Polska, Německa a Slovenska.

2–30/9
Slavnosti u varhan
různá místa, Brno
www.varhany.nomi.cz

Foto: Brněnský varhanní festival
Patronem festivalu je houslový virtuos Pavel Šporcl. Foto: archiv Hudební festival Znojmo

Hudební festival Znojmo 2020

Hudba v divadle, divadlo v hudbě. Tak zní téma letošního Hudebního festivalu Znojmo. Očekávaným projektem ve vlastní produkci je operní pantomima Der Traum/Sen Michaela Haydna (v opeře účinkuje Arnošt Goldflam), ale těšit se můžete na mnoho zajímavých vystoupení.

9–26/7
Hudební festival Znojmo 2020
různá místa, Znojmo
www.hudbaznojmo.cz

Chillibraní & Chilližrout 2020

Hoříte láskou k chilli? V tom případě byste si neměli nechat ujít zářijový festival Chillibraní & Chilližrout 2020. Akce, která se v Brně řadí k tradičním, návštěvníkům představí zajímavosti o pěstování, úpravě i konzumaci chilli. K tomu zahraje pohodová muzika, kterou doplní stánky s pálivým i nepálivým občerstvením a vychlazená piva z řemeslných pivovarů. Chybět nebude ani Mistrovství ČR a SR v pojídání pálivého, na němž se ti nejodvážnější pokusí vybojovat titul Chilližrouta.

5/9
Chillibraní & Chilližrout 2020
Areál Anthropos (Na Střelnici)
Pisárecká 9, Brno-Pisárky
www.chillibrani.cz

Foto: archiv redakce
Foto: ProART Festival

ProART Festival 2020

ProART Festival 2020 v Brně zahájí vzpomínkový večer na herečku Danu Medřickou s jejím synem, hercem Václavem Vydrou. Další večery nabízí taneční, hudební a divadelní improvizace, proartovskou inscenaci ONDINA: Malá mořská milovaná, setkání se spisovateli Pavlou Horákovou a Janem Štifterem či zpěváky Danielem Hůlkou a Vladimírem Chmelem. Taneční večer EcSTATIC Covid 2020 představí premiéry tanečních projektů. Večery se uskuteční v Místodržitelském paláci a na zahradě vily Tugendhat.

12/7–19/7
ProART Festival 2020
Místodržitelský palác, zahrada vily Tugendhat
www.proart-festival.cz

IGNIS BRUNENSIS 2020

Máte rádi ohňostroje? Tak to si nenechte ujít každoroční festival ohňostrojů! Tento rok se budeme muset obejít o soutěžní ohňostroje na Brněnské přehradě, ale vynahradí nám to Zábava pod hrabami. Prvního ohňostroje nad hradem Špilberkem se dočkáme už ve čtvrtek 20.8. a druhý nás čeká v sobotu 22.8. Na stránkách festivalu se můžete podívat na celý program, který je pro vás připravený. 

20-23/8
IGNIS BRUNENSIS 2020
různě po Brně
www.ignisbrunensis.cz

Foto: Robert Vystrčil

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne