Po kulturně chudém jaru přichází čas vynahradit si vše, co jsme zameškali. Foto: Festival UPROSTŘED

Umění ve veřejném prostoru, živé centrum, pouliční představení a tanečky na dlažbě. To je Brno. Zásluhu na této image si může připsat také festival UPROSTŘED, který připravuje po celé léto kulturní program v ulicích zdarma. Letos probíhá 4. ročník, který do dění vtahuje i klubovou scénu.

Festival UPROSTŘED zhodnocuje potenciál města, když do jeho exteriéru staví muzikanty, DJ’s, divadelníky a další umělce a nechává je předvádět svůj um. Každé představení vytváří jinou atmosféru, a tak i místa, která znáte jako své boty, najednou zapůsobí novým dojmem. Nečekané zážitky vždy potěší, tak se pojďme podívat, co na nás přes léto čeká.

Od Elvise k Havlovi

Vše odstartoval 19. června swingový taneční večer s DJem Cuba6 na nádvoří Staré radnice. Zahajovací večírek se náramně vydařil, a pokud jste ho propásli, určitě si nenchte ujít jeho další sety. Do konce prázdnin chystá Cuba6 vedle swingu ještě taneční večer s Elvisem a hudbou 60. let a jeden chilloutový. Jestli se ve swingových nebo rock’n’rollových kramflecích necítíte jistí, ploužák jistě zvládnete.
Na ulici nechceme zažívat žádná dramata, ale nějaké divadýlko by pobavit mohlo. UPROSTŘED uvede představení souborů jako Služebníci lorda Alfréda, Divadlo Líšeň, Facka, Mikro-teatro,
BuranTeatr, DNO a další. Dospělé by mohla zajímat pohybová inscenace Deep Shit, ve které je dovoleno mnohé, nebo improvizační představení Saši Stankova a Romana Blumaiera Jukebox. Děti se zabaví u Kočkování (pohádkového kabaretu pro koťata od 4 let) nebo Pižďuchů (jediné pohádky z pera Václava Havla).

Živé koncerty, živé divadlo, živé Brno

Město Brno letos navýšilo UPROSTŘED rozpočet, snaží se tím zároveň podpořit podniky v centru města po koronavirové odstávce. Napomoci má i projekt Letní oáza v Brně, který na vybraných místech vytvoří odpočinkové zóny pro zpříjemnění zde stráveného času. Jejich součástí bude zeleň, stínění, kropicí systémy apod. I v těchto lokacích se bude odehrávat klubová část festivalu UPROSTŘED. Oblíbené podniky jako Sono Music Club, Fléda, Kabinet Múz, Metro Music Bar, Eleven, Alterna, Favál, Ponava, Šelepka a další zde představí svůj program, takže se bude tančit pod otevřeným nebem spíš než v dusnu brněnského podsklepí. Ožije také letní scéna v Divadle Husa na provázku.
Živé koncerty odehrají Ghost of You, Vanua2, Minami, Martin Kudlička s kapelou v krabici, Hrozně, NaMars!, Funky Chicken, D.N.A. Brno, TyJáTrio, Aivn’s Naked Trio a další. Program UPROSTŘED doplní i exotický tahák Brasil Fest Brno, který během 4 dnů ve městě rozdmýchá karnevalovou atmosféru.
UPROSTŘED ale není jen hudba a koncerty. Zajděte si na balet na kolejích, brunch na Moraváku nebo víno v parku, seznamte se s progresivní slovní zásobou slovníku Čeština 2.0, vyhoďte si z kopýtka u cimbálu, zhlédněte promítání Fantoma opery s hudebním doprovodem Toma Holiče v Tugendhatce, vytvořte si poutní úbor s módní návrhářkou a vyrazte na vycházku za květinami, zkrátka zažijte nezapomenutelné léto v Brně 2020.

19/6–9/9

Festival UPROSTŘED

různá místa, Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne