Šestnáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo začne už ve čtvrtek 9. 7. a potrvá až do neděle 26. 7. V programu zaujme například vystoupení Pavla Šporcla, operní pantomima Der Traum/Sen nebo Bachovy kantáty v podání Czech Ensemble Baroque. Povídali jsme si s prezidentem festivalu Jiřím Ludvíkem.

​Hudební festival Znojmo se letos odehraje již po 16. Jak se za tu dobu změnil?

Stal se tradičním, léto ve Znojmě bez festivalu už si spousta lidí neumí představit. Dostal se do povědomí místních, ale přijíždějí nám pravidelně i hosté z celé republiky, ze Slovenska nebo z Rakouska. Náš tým se postupně profesionalizuje, i když letos je to jedno velké improvizační cvičení. Festival vyrostl a růst co do délky asi už nebude, nicméně vyvíjí se a posouvá pořád.

Hudba v divadle, divadlo v hudbě. Jak se zrodil nápad na téma letošního festivalu?

Vlastně se téma odvíjí od našeho letošního operního projektu. Der Traum obsahuje vše, co můžete čekat od divadla – hudbu, operu, pantomimu, tanec i činohru, z čehož organicky vznikla dramaturgie celého ročníku. Všechny koncerty tak ladíme divadelně a každý z nich může být předehrou k
poslednímu víkendu, kdy tři představení naší stagiony provedeme.

„Náš cíl je vytvořit velký evropský festival, který bude produkovat možná
i více než jednu operu ročně.“

Na kterou část programu festivalu se vy osobně nejvíce těšíte?

Osobně mám prsty v každém kocertu, ale jako šéf festivalu si mohu také tak trochu plnit své hudební sny. Letos si plním hned dva, Bachovské kantáty s úžasným sborem Czech Ensemble Baroque a Symfonický koncert s opravdu divadelní dramaturgií.

Hudba Znojmo je jeden z mála festivalů, které proběhnou v původním termínu i rozsahu. Myslíte, že tento fakt přiláká i návštěvníky, kteří by si jinak cestu k akci nenašli?

Doufáme v to. Vždyť pro radost lidem se festival dělá. Myslím si, že nás diváci za statečnost odmění tím nejkrásnějším potleskem.

Máte nějaké nápady, jak do dalších let festival případně ještě rozšířit/ozvláštnit?

Náš cíl je vytvořit velký evropský festival, který bude produkovat možná i více než jednu operu ročně. Teď musíme upevnit naši pozici a popasovat se s výzvami dneška.

Galerie