Sonberské (ne)vinné kulturní léto 2020. 5. 7. David Koller, 6. 7. Pokáč, 17. 7. Ivan Hlas Trio, 30. 7. Tomáš Klus, 31. 7. Mig 21, 1. 8. Anna K, 15. 8. Thom Artway, 20. 8. Jarda Dušek/Dáša Ubrová, 18. 9. Vinobraní/Harafica. Foto: Vinařství Sonberk

Víno, výhled na Pálavu a kapely k tomu. Tahle kombinace patří k letním večerům ve vinařství Sonberk nedaleko Hustopečí už léta. Tento rok bude ovšem díky koronaviru její účinek ještě intenzivnější.

Kdo už někdy na Sonberku byl, tomu hned při zmínce o vinařství vyskočí před očima známý výhled přes vinohrad směřující na pálavské kopce. Festival Sonberské (ne)vinné kulturní léto tady dělají už několik let a už někdy v lednu začali chystat také letošní ročník. Pak ale přišly zákazy a omezení a spousta nejistoty. „Několik týdnů jsme nevěděli, co s letošním programem bude. Když se ale ukázalo, že v nějaké formě ho budeme moct odehrát, rozhodli jsme se to vzít jako příležitost a udělat si po tom všem léto ještě hezčí než kdy jindy,“ vysvětluje Dáša Fialová, která má na Sonberku na starost obchod a marketing.
Výsledkem je hned devět hudebních večerů, které se budou odehrávat každý trochu v jiném duchu. Společné pro všechny ale bude, že při nich bude stejně blízko ke skleničce vína, k interpretům na pódiu i k vinohradu, protože pódium stojí hned u něj.
Program otevře v neděli 5. července David Koller a hned na druhý den ho vystřídá písničkář Pokáč. Větší akce, které pojmou až do pěti set lidí, se budou střídat s těmi menšími, při kterých se člověk může s interprety málem zapovídat mezi jednotlivými písničkami.
„Program stavíme tak, aby si ho užila parta kamarádů, partneři na výletě nebo třeba kamarádky, které si chtějí v pátek večer odpočinout po náročném týdnu v práci,“ vysvětluje Fialová, co stojí za výběrem interpretů, kteří pokrývají různé žánrové i věkové kategorie.
Za léta organizování festivalu už přesně ví, za čím lidé na Sonberk jezdí. „Koncerty se dají pořádat na různých místech, lidé je většinou znají z velkých festivalů nebo sportovních hal. Takhle ve vinařství je to úplně jiný zážitek. Sonberk stojí mimo vesnici, široko daleko jsou jenom vinohrady, takže hudba se pak nese letním večerem do dálky. Člověk si najednou koncert a lidi okolo sebe úplně jinak užije,“ má zkušenost Fialová.
Kromě hudebního programu se letos ve vinařství soustředili i na to, jak potěšit vyhladovělé výletníky. Protože na Sonberku není restaurace, vsadili tady na variabilitu a nápady provozovatelů food trucků. Ty se budou ve vinařství střídat téměř každou letní sobotu. Zdejší víno tak mohou nejen turisté párovat jednou s trhaným vepřovým, podruhé s pastrami a jindy třeba tapas nebo variacemi na asijskou kuchyni v závislosti na tom, který truck bude zrovna u budovy stát.

od 5/7

Koncerty na Sonberku

Vinařství Sonberk

Sonberk 393, Popice

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne