Poznaň je jedním z pěti největších měst v Polsku. Tržní funkce vytvářela po dlouhá léta image města, které se může pochlubit více než tisíciletou historií, velkolepými památkami a téměř třiceti vysokými školami, na kterých se vzdělává přibližně 150 000 studentů z Polska i ze zahraničí. Do Poznaně se dostanete pohodlně vlakem nebo autem s využitím sítě dálnic a rychlostních silnic. Poznaň je velmi kompaktní město. Nejvýznamnější atrakce jsou seskupeny v okruhu o poloměru 2–3 km a tvoří cestu, která vypráví příběh města, počínaje křtem Polska (Poznaň byla prvním hlavním městem země) a konče moderní dobou. Kolem každé z populárních památek je samozřejmě mnoho gastronomických podniků, na které byste narazili i sami. My vám ale řekneme, kde najít skutečné zajímavosti.

Starý rynek patří k nejnavštěvovanějším místům Poznaně.

Okolí Starého rynku

Starý rynek s krásnou renesanční radnicí je nejpopulárnějším místem setkávání a cílem turistických prohlídek. Najdeme zde největší koncentraci gastronomických podniků ve městě. Pokud hledáte moderní interiéry, zajímavý styl a atmosféru plnou života, zvolte mnohokrát oceněnou výbornou kuchyni a skandinávský design podniku Nifty no. 20 v Hotelu Puro. Zde pracují vítězové nejvýznamnějšího kulinářského ocenění v Polsku. Hlasitý a plný hudby je lokál Whiskey in the Jar, jenž nabízí chutné steaky, efektní koktejly ve sklenicích a nezapomenutelnou motorkářskou výzdobu. Přidejte si na seznam také restauraci Brovaria, která si piva vaří přímo na místě. Restaurace, bar a několik pohostinských sálů shromážděných na jednom místě by mělo oslovit milovníky oceňovaného řemeslného piva.

Polská domácí i regionální kuchyně

Každý kulinářský výlet je do jisté míry založen na regionální kuchyni. Polská kuchyně, i ta z regionu Velkopolsko, se objevuje na  mnoha jídelních lístcích. Pokud hledáte její nejtradičnější podobu, stojí za návštěvu restaurace Bamberka na Starém rynku. Ochutnejte „pyra z gzikiem“‟ (brambory s tvarohem) nebo husu. Odvážnější mohou zvolit „czernin“‟ neboli polévku vařenou z krve. Polskou kuchyni v moderním evropském vydání a podobě najdete v podniku BulwaR, zatímco její nejelegantnější a nejrafinovanější verzi hledejte v restauraci Ratuszova. Pokud máte více času, stojí za zvážení koncept rychlého občerstvení založený na bramborových pokrmech, tedy Pyra Bar. Servírují tu „pyra z gzikiem‟, zapečené brambory, bramborové placky i knedlíky. Hledači gastronomických perel by se pak měli vydat do podniku Modra Kuchnia v městské části Jeżyce.

Drůbež patří mezi častou součást polského jídelníčku, ochutnejte některý z tradičních pokrmů.

Městská část Jeżyce nabízí gastronomii z různých koutů světa.

Městská část Jeżyce

Dříve nechvalně známá čtvrť se za několik let proměnila v oblast s koncentrací okolo stovky kaváren, barů a restaurací v několika ulicích. Dnes nabízí jídelní lístky, jež jsou průřezem všemi kuchyněmi světa.
Najdete zde španělský tapas bar (El Calamar), kyrgyzské bistro (U Aipo) nebo tibetskou restauraci (Tashi Momo). Můžete zde pojíst japonské rýžové sladkosti (Happa to Mame), kořeněný ramen (Ramen Ya), vynikající polévku pho (Pho Bar), perfektní sushi (Yattai Sushi) i veganské speciality známé po celém Polsku, jež jsou servírovány v podnicích Wypas, Nadzieja Jesus, Who Moose a v restauraci Falla. Pokud se chystáte na konkrétní místo, stojí za zvážení udělat si včasnou rezervaci. Mnohé podniky mají třeba jen 2–3 stolky a několik židlí.

Nejlepší restaurace a špičková gastronomie

Nejlepší je to, co vám chutná. Právě vy píšete to nejdůležitější hodnocení restaurací, jaké existuje. Pokud v rámci své návštěvy chcete vyzkoušet i ty nejjemnější a nejchutnější delikatesy, pak jedním dechem můžeme zmínit restaurace Muga, Oskoma, Delicja, Cucina a Autentyk a trochu dále od centra pak podniky A nóż widelec, Figa a restauraci Sezony. Odhadujeme, že v Poznani je asi 800 gastronomických zařízení. Téměř 70 z nich obdrželo doporučení francouzského kulinářského průvodce Gault&Millau pro rok 2020. Místní turistická organizace většinu z nich sleduje. V původních informačních a propagačních materiálech týkajících se gastronomie najdete asi 300 adres, které stojí za zvážení při procházce Poznaní. Více informací o gastronomické nabídce v Poznani naleznete v části „Gdzie zjeść“ (Kde se najíst) na webu poznan.travel. Vítejte!

V Barrio Gotico Tapas & Bubliny Brno si můžete vybrat z mnoha chutí. Foto: Pocket media /Ivo Dvořák

Převzato z časopisu FOOD DRINK BRNO → shop.pocketmedia.cz/predplatne