Červen je tady a s ním i knižní novinky. Zde jsme si pro vás připravili pár tipů na dobré čtení.

Zvuky probouzení

Manželé Třešňákovi vyprávějí příběh o výchově své dcery Dorotky, postižené autismem ve spojení s mentální retardací. Není primárně svědectvím o autismu, ale o tom, jak se vyrovnat s narozením takového dítěte a kde v extrémně náročné životní situaci hledat rovnováhu.

Dorotčini rodiče citlivě a otevřeně líčí vnitřní proměnu, kterou jim roky nepřetržité péče přinesly, a zachycují jak kouzelné momenty života s atypickým dítětem, tak i děsivá dramata dívčina neklidu a sebepoškozování. Text, v němž se prolíná perspektiva otce a matky, střídá vyprávění o každodenních situacích s psychologickou a spirituální reflexí. Petr Třešňák je novinář, dlouhodobě pracuje v týdeníku Respekt, věnuje se zejména sociálním a zdravotním tématům. Za své texty byl oceněn mimo jiné Cenou Ferdinanda Peroutky a celoevropskou cenou EU Health Prize for Journalists. Petra Třešňáková je psychoterapeutka a lektorka krizové intervence. Společně založili a vedou spolek Naděje pro děti úplňku, který usiluje o zlepšení sociální podpory rodin dětí s autismem. Knihu lze zakoupit jak v papírové, tak v elektronické verzi.

Zvuky probouzení
Petr a Petra Třešňákovi
Druhé město
www.druhemesto.cz

Cizinec v cizí zemi v novém

České vydání vědecko-fantastického románu velmistra žánru Roberta A. Heinleina se na pultech knihkupectví objeví v novém. Grafiku zpracoval Petr Štěpán, ilustrace Daniel Špaček a o nový překlad se postarala Alžběta Lexová. Čtenáři tak mají znovu možnost začíst se do knihy, která popisuje osud Valentina Michaela Smitha narozeného na vesmírné lodi a vychovaného Marťany, jenž se nyní spolu s posádkou vrací na Zemi jako dědic pohádkového majetku po svých rodičích.

Cizinec v cizí zemi
Robert A. Heinlein
Argo
www.argo.cz

Katka

Osud Kateřiny B., která se v roce 2009 objevila v unikátním časosběrném dokumentu Heleny Třeštíkové, je známý celému Česku. Jak ale Katka žije nyní? Třiačtyřicetiletá narkomanka, o jejíž dcerku se stará babička, stále nevzdala svůj věčný boj se závislostí, a i nadále upřímně touží po záchraně. Sérii unikátních rozhovorů připravil Michael Třeštík a fotkami ji doprovodil jeho syn Tomáš. Katka v biografii, na níž spolupracovala, líčí své dětství, těhotenství i cestu ke drogám.

Katka
Michael Třeštík, Tomáš Třeštík
Motto
www.motto.cz

Jak na networking pro introverty

Potřebujete navázat více pracovních kontaktů, ale máte rádi samotu nebo si rádi věci dopředu dobře rozmýšlíte? Devora Zack pro vás připravila rádce, který vám umožní využít vašich preferencí a předností, abyste se seznámili s druhými lidmi. Nenásilným a vtipným stylem za pomoci tabulek, obrázků, cvičení a sebeposuzovacích dotazníků dostanete cenné tipy, jak se chovat na společenské akci nebo třeba při přijímacím pohovoru či na služební cestě.

Jak navazovat kontakty
Devora Zack
Portál
www.portal.cz

Mezi Prahou a Českým Krumlovem

Vliv jihočeského venkova, ve kterém spisovatel Jiří Hájíček vyrůstal, se promítl do jeho nové knihy. V té je mimo jiné patrný také odklon od velkých společenských témat. Hlavní hrdinka Marie, čerstvě rozvedená docentka literatury, se neplánovaně ocitá v Českém Krumlově. Dojíždí odtud na venkov za nemocnými rodiči a ve volných chvílích brouzdá krumlovskými uličkami. Seznámí se přitom s mladičkým knihkupcem Filipem. Podaří se jí vyrovnat s náhlou osamělostí, vzpomínkami a shakespearovskou láskou?

Plachetnice na vinětách
Jiří Hájíček
Host
www.hostbrno.cz

S křížovkami na výlet

Hledáte inspiraci na víkendový výlet s dětmi nebo přáteli? S Knihou křížovek od Michala Sedláka jich během luštění najdete více jak 150. Autor se totiž rozhodl svými křížovkami upozornit na zajímavá místa naší vlasti, na bohatství přírodních památek i architektonických pamětihodností. Luštitel se tak nejen zabaví a poučí, ale také navštíví místa, která jsou dobře známá, i taková, o nichž možná nikdy neslyšel. Zamiřte do hlubokých lesů, na tajemná skaliska a do temných jeskyní!

Kniha křížovek – Výletní místa naší vlasti Michal Sedlák
Brána
www.brana-knihy.cz

Mějte zahrádku i v centru Brna

Nadšenci do zahrádkaření nemusí nutně vyjíždět za město, aby si svůj koníček užili naplno. S chytrou příručkou se totiž dokáží věnovat zahradničení i na malém prostoru. S knihou Silvie Appelové se naučíte využít volných míst v městské zástavbě, na předzahrádkách, na dvorcích, střešních terasách či ve vnitroblocích. Autorka radí, jak v závislosti na daných podmínkách zvolit nejvhodnější formu výsadby, a prostřednictvím fotografií představuje konkrétní aranžmá z okrasných i užitkových rostlin.

Zahrádka ve městě
Silvia Appelová
Esence
www.esence-knihy.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne