Pohádky se šnekem Krasíkem najdete na webu www.krasko.info/dobrodruzství-sneka-krasika. 2x foto: MAS Moravský kras

Moravský kras nabízí svým návštěvníkům už tradičně nepřeberné množství zajímavostí, aktivit i možností odhalování různých tajemství, luštění hádanek a hledání pokladů. Průvodcem krajinou Moravského krasu a okolí jim na těchto tajuplných toulkách přitom bude pohádková postavička šneka Krasíka.

Na úvod tu jen v krátkosti připomeňme, že na území Moravského krasu se rozkládá také Pohádkové království šneka Krasíka, který je přítelem všech dobrých tvorů a všem návštěvníkům království spolehlivým průvodcem. Krasíkovo království má vytvořenu také síť svých pohádkových kanceláří, v nichž mohou turisté získat do pohádkového pasu speciální razítka a za určitý počet razítek také příslušné odměny, zejména knížku Krasíkových dobrodružství. Kromě toho však pro návštěvníky krasu vznikl také projekt celé série zábavných výletových tras, které otevírají 13. 6. a po nichž mohou s pomocí tištěných pracovních listů sami putovat, luštit přitom drobné záhady a tajemství a objevovat tak zajímavá místa, na která v klasických turistických průvodcích obvykle místo nezbývá.

Největší výhrou je společně strávený čas

Trasy inspirované tzv. questingovou metodikou doplňují turistickou nabídku Moravského krasu o zajímavý prvek. Jde o nabídku přednostně určenou aktivním rodinám, které hledají možnost společných zážitků. Cílem však není přivést do regionu nové návštěvníky lákáním na atraktivní výhry v nějakém losování či jiné soutěži. Truhličky či krabice s „poklady“, které luštitelé během svého putování objeví, budou mít vždy spíše symbolickou nebo upomínkovou hodnotu. Hodnotou nedozírné ceny však pro ně bude už samotné absolvování těchto tras a společný zážitek, který si z nich odnesou. Všechny děti od pěti do devadesáti pěti let tak mohou v Moravském krasu příjemně strávit třeba celý týden a přitom pro ně bude na každý den připraven zajímavý program.

Kam se s Krasíkem podíváte?

Délka tras, které jsou koncipovány jako pěší, dosahuje zpravidla 5 km a jsou tak vhodné i pro rodiny s menšími dětmi. Některé lze po zpevněných cestách absolvovat i s kočárkem. V nabídce jsou ovšem i trasy delší a nechybí zde ani aktivity pro případ deštivého počasí. Kam zájemce cesta pod vedením Krasíka zavede? Kupříkladu v Blansku se vydají za tajemstvím umělecké litiny, která je skutečným symbolem a raritou města, v rájeckém zámeckém parku budou obdivovat vzácné dřeviny a také um knížecích zahradníků. V Rudici se seznámí s tím, jak podzemní vodní živel a lidská důlní díla trvale poznamenaly zdejší krajinu, a ve Křtinách zase poznají zajímavé okolí tohoto věhlasného poutního místa. Spousta zajímavých tras, unikátních lokalit a příběhů je pro ně připravena i mimo vlastní jádro destinace, například v Boskovicích, Letovicích nebo ve Velkých Opatovicích.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne