Audioknihy jsou skvělou výplní času při cestování. Foto: Jan Melvil Publishing

Představte si věc, která dokáže udělat ze ztraceného času dobře využitý, z otravné práce hezký zážitek, zbavit vás výčitek svědomí a navrch ještě příjemně uspat. Je to nějaké kouzlo z pohádek? Ne tak docela. Ta věc se jmenuje audiokniha.

Sám jsem kouzlo audioknih objevil teprve před pár lety, ale od té doby na něj nedám dopustit. Dřív pro mě dlouhá cesta autem znamenala jen ztracený čas, dnes se těším, že si za volantem „počtu“. Při uklízení takřka zapomenu, že uklízím a neležím na gauči s knihou. Díky audioknihám jsem zkrátil dlouhou řadu naučných titulů, které vyčítavě čekaly, až si na ně najdu čas – najednou je ho víc. Večer před spaním pak doporučuji poslouchat beletrii: zavřené oči a zvolna plynoucí příběh v uších vás brzy dopraví do říše snů i bez Stilnoxu.
Zkrátka, audioknihy zažívají celosvětový boom zcela oprávněně. Propadli jsme jim i v našem nakladatelství Jan Melvil Publishing, kde už nyní většinu titulů rovnou vydáváme též jako audioknihy; mnozí naši čtenáři si pořídí oba formáty a zážitek z četby i poslechu pak kombinují. Tak to nyní dělám také já v případě naší čerstvé novinky Atomové návyky: Jak si budovat dobré návyky a zbavovat se těch špatných (snažím se pravidelně běhat a psát všemi deseti) a ve frontě už mám Rozcházení: Pět kroků k tomu, jak už nežít spolu, ale přesto šťastně (jen z profesionálního zájmu!). Z beletrie mě aktuálně zaujal debut Karin Lednické. Hornické téma je moje srdcovka a po geniálních Pestrých vrstvách Ivana Landsmana se k němu na stránkách Šikmého kostela rád vracím. Vlastně na zvukových vlnách. Jak jinak.

 

Vít Šebor,
nakladatel Jan Melvil Publishing

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne