Výstava Tajemná Indonésie v libereckém centru Babylon. Foto: CK Livingstone

Nastala divná doba. Mění se dění kolem nás, přetváří se pojmy. Cestovatelé mají cestovat, ne sedět doma za pecí. Narůstající pasivita a nemožnost pohybu ve větším akčním rádiu může eskalovat. Takhle se z toho všichni brzy zblázníme.

Patřím v maximální míře do dalekého světa. Domácí česká kotlina je samozřejmě také nádherná, silný patriot mého kalibru miluje Česko. Nyní více poznáváme česká zákoutí, objevujeme nová fantastická místa. Někdy i neznámý „kousek za barákem“ nadchne a příjemně překvapí. Byli jsme poviti v té nejlepší lokalitě, opravdu bych neměnil. Máme nejlepší pivo na světě, nejhezčí holky na světě, nejkrásnější proměny krajiny, výtečné víno, cyklostezky i lyžařské terény, vodácké řeky i parádní přírodu čtyř jinak barevných ročních období. Trávím každoročně většinu času na cestách, ale stále více si vážím češství. Jenže všeho s Mirkem, tedy s mírou. Nervózního poposedávání doma je už příliš.
První jistá exotika, kde se můžeme potkat, je Tajemná Indonésie. Naše výstava v libereckém centru Babylon provede navoněnou obrovskou říší 17 000 ostrovů, hlavní zajímavosti tvoří Nová Guinea s esencí pravěku. Nově vyrostlo i unikátní Tichomoří se skoky šílenců uvázaných za kotníky liánou k obří věži na magickém ostrově Pentecost v souostroví Vanuatu. Zákazy tlumí cestování i naše pořady Cestovatelské středy v Národním muzeu, festivaly, besedy i přednášky. Promítat chodím nyní jen prckům do nemocnice. Malé děti velkých lékařů a sestřiček si to zaslouží. Tátové doktoři jsou zahlceni prací v první linii, jejich potomkům svítí oči u fotek dálných krajů. Promítání exotiky dětem v nemocnici tvoří jediné cestování… zatím! Kdy vyrazíme na cesty? Už brzy.

 

Ruda Švaříček
CK Livingstone

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne