Vizualizace: autoři David Přikryl, Olga Smolnikava, zdroj: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno

Zkušebny, sklady, nahrávací studio, ladírny či šatny pro hudebníky, pokladna, kavárna a další zázemí pro diváky, ale hlavně moderní koncertní sál s dokonalou akustikou. Takové bude Janáčkovo kulturní centrum. Město má za sebou další krok na cestě k jeho vybudování – 2. etapa projektu, navazující na již vybudované podzemní garáže, má platné stavební povolení.

Nová koncertní síň vyroste na rohu Besední a Veselé. Před ní vznikne nové prostranství, které městská část Brno-střed doporučila pojmenovat náměstí Ludvíka Kundery – po brněnském klavíristovi a muzikologovi, žákovi Leoše Janáčka a prvním rektorovi Janáčkovy akademie múzických umění. Návrh schválili brněnští radní a příští týden se jím budou zabývat zastupitelé.

„Brněnská filharmonie patří dlouhodobě k výkladní skříni brněnské kultury a je důležitým článkem pestré hudební mozaiky, která Brnu přinesla titul Kreativní město hudby. Na pódium Besedního domu, který představuje její sídlo, se ale orchestr v plném obsazení – což je více než sto lidí – ani nevejde. Důstojný koncertní sál proto považuji za naprostou prioritu a nejdůležitější kulturní investici města v současné dekádě,“ poznamenal náměstek pro kulturu Tomáš Koláčný. Nyní je na řadě zpracování dokumentace pro provedení stavby, v průběhu letošního roku dále vznikne pod vedením světově uznávaného akustika Yasuhisy Toyoty akustický model sálu. Příští rok by tak mělo být vypsáno výběrové řízení na zhotovitele. Dle primátorky Markéty Vaňkové by měly samotné stavební práce začít v roce 2022.

Projekt Janáčkova kulturního centra vstoupil do druhé etapy. Foto: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno

Nový Sál pro Brno, jak se projekt rovněž označuje, bude mít šest nadzemních podlaží. „Celý objekt naváže na už dokončenou etapu podzemních garáží, v nichž je připraveno 170–180 parkovacích míst. Z garáží bude možné vystoupat přímo do vstupní haly JKC. Pro diváky bude sloužit kromě samotného koncertního sálu, do jehož hlediště se jich vejde 1100–1200, také třeba kavárna; v zázemí pro zaměstnance bude většina místností určená jako tzv. ladírny, tedy šatny hudebníků, dále nahrávací studio, zkušebny, sklady apod.,“ popsal zástupce projekčního týmu Petr Hrůša.

„O tom, jak citelně Filharmonii Brno a jejím posluchačům chybí sál odpovídající kvality a kapacity, svědčí, že projekt má dlouhodobou podporu vedení města napříč spektrem politických stran. Po letech příprav, které takto náročná stavba vyžaduje, jsme se dostali do fáze, kdy je doslova na dohled,“ připojila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

„V úterý jsme si u ministra Zaorálka potvrdili, že stát i přes úsporná opatření stále počítá se spolufinancováním projektu ve výši 600 milionů korun,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Galerie