Jaká je spolupráce s Jaroslavem Duškem a jak vznikal film Zrcadlení tmy? Na to nám v krátkém rozhovoru odpověděl režisér zmíněného filmu Viliam Poltikovič.

Jak váš film vznikal?

Film Zrcadlení tmy vznikal poměrně dlouze. První záběry byly natočeny v roce 2014 v Chorvatsku, další pak v roce 2015 v Irsku – to jsme ale ještě nevěděli, že film vznikne. Když se tak rozhodlo, zásadní natáčení proběhlo v roce 2016 na Korsice, a pak jsme natáčeli různě v Čechách a na Moravě až do loňského léta. Je lepší, když máme na film čas, v delším časovém horizontu se naskýtá větší možnost zachycení zajímavých událostí, jevů. Naštěstí Maitrea – výrobce filmu – k tomu byla vstřícná.

Jak se spolupracuje s Jaroslavem Duškem?

S Jardou se spolupracuje výborně. Tím, že se už známe, je tu vzájemná důvěra, Jarda ví, že si nevymýšlím zbytečnosti. Natáčení je taková společná hra, baví nás to. Pro radost jsme si třeba vyrazili na dva dny na jižní Moravu, kde jsme natáčeli záběry jenom s dronem. Jarda inspiruje a motivuje svým životem, tím, jak reaguje, mluví, jak se chová k sobě i k ostatním. O náročných záležitostech dokáže mluvit srozumitelně, výstižně, s vtipem, lehce. Přináší poznání i radost. Na besedu s ním a se mnou můžete přijít 12. 6. do Sono Centra.

Můžete přiblížit váš poslední film o vúdú a současně připravovaný projekt Šamanismus?

V dubnu jsem dokončil půlhodinový snímek Vyprávění duchů vúdú a letos jej ČT odvysílá. Dotýká se kořenů lidské spirituality i nejstaršího věšteckého systému na světě. Šamanismus na to navazuje. Točíme jej už deset let ve spolupráci s CK Livingstone – s Rudou Švaříčkem a Jitkou Popelkovou. Zachytili jsme jedinečné a úžasné rituály z různých koutů světa, kam se běžně nejezdí.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne