Vlakem a potom na kole, vybrali jsme pro vás trasy okolo Brna. Foto: killthetrail.cz

Cyklistická sezóna jede v plném proudu. Léto je tady a dny jsou v této části roku nejdelší. Spolu s nimi prodlužujeme i výletní vzdálenosti. V druhém dílu rubriky Hurá na kolo! věnujeme naši pozornost výjezdům za Brno. Cestu do výchozího bodu absolvujeme vlakem a zpátky do Brna šlápneme do pedálů. Výlety v okolí Brna od 30 do 50 km připravujeme tak, aby si je užili cyklonadšenci i rekreační jezdci. Cesty jsou vhodné pro kola do terénu. Od trekingových až po horská. U každého výletu je odkaz na mapy.cz, kde je daná trasa naplánovaná. Nezapomeňte, samozřejmostí je jízda s cyklistickou přilbou.

Trasy jsme vybírali tak, abychom se co nejvíce vyhnuli jízdě po silnici, nebo jeli po méně frekventovaných silnicích. V okolí navržených tras jsou také občerstvovny a okýnka.

Bílý potok – osvědčená klasika

Vlakem se vydáme z Brna přes Tišnov do Vlkova. Odsud už na kole směr Velká Bíteš, kde se na náměstí napojíme na modrou turistickou značku. Cestou nás čeká překonání desítky brodů – o mokro v botách tak nebude nouze, v parném letním dni je to ale vítané osvěžení. Po modré značce dojedeme do Veverské Bítýšky na náměstí. Po žluté značce budeme pokračovat až k mostu pod hrad Veveří. Odtud po červené na hráz Brněnské přehrady.

Délka této trasy je 45 km.
Náročnost střední
mapy.cz/s/lomeruvevo

Z Moravského Krumlova

Vypravíme se vlakem z Brna do Moravského Krumlova. Po cyklotrase z nádraží dojedeme do Krumlova a u zámku se napojíme na modrou značku. Kolem říčky Rokytné vede cesta malebným údolím až do Ivančic. U železniční stanice vjedeme na cyklotrasu a podél řeky Jihlavy se dostaneme až do Dolních Kounic. Zde odbočíme na Mělčany a Ořechov. Za Ořechovem nás čeká údolí říčky Bobravy a po cyklotrase přijedeme na soutok Svratky a Svitavy.

Délka trasy 50 km.
Náročnost střední až těžká.
mapy.cz/s/muzofugohu

Do krasu na Macochu

Ze zastávky Blansko-město se vydáme po zelené značce, v Petrovicích odbočíme na Sloup, kde sledujeme žlutou značku, která nás dovede až k propasti Macocha. Z Macochy zamíříme na obec Vilémovice a pokračujeme do Jedovnic. Z Jedovnic se vydáme do Rudice, přes kterou pokračujeme lesními cestami do Habrůvky, odkud sjedeme do údolí Křetínského potoka a krásné údolí nás dovede až do Adamova. Zde můžeme nasednout na vlak a jet zpět do Brna nebo údolím Svitavy pokračovat až do Obřan.

Délka základní trasy 40 km.
Náročnost vyšší.
mapy.cz/s/fumozomoge

Rychlovka po práci

Vlakem z Brna vyrazíme od Tišnova. Odsud přejedeme Svratku a po žluté značce vystoupáme nad Tišnov. Zde přes Vohančice zamíříme na Heroltice a po další žluté značce přijedeme do Veverské Bítýšky. Odsud pokračujeme po červené značce směr hrad Veveří, odkud po modré značce vyfuníme k Ríšově studánce. Po žluté značce sjedeme k přehradě do přístaviště.

Délka trasy je 28 km.
Náročnost střední až těžká.
mapy.cz/s/pavagopoza

Více o cyklovýletech najdete na webu autorů tohoto článku:
www.killthetrail.cz/cyklovylety

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne