Studenti při přípravě na světovou premiéru opery S.A.M.P.O. Foto: JAMU

Díky karanténě se prekarizovanost divadelního povolání dostává do širšího povědomí. O to víc pozornosti si podle mě nyní zaslouží tvorba studentů divadelních vysokých škol, kteří se přes tuto nejistotu rozhodli divadlo studovat. Přestože byly obě scény JAMU donuceny dočasně přerušit provoz, v září se chystají znovu otevřít.

Ve Studiu Marta nás čeká odložená premiéra adaptace knihy Raději zešílet v divočině Aleše Palána. Jde o provokativní rozhovory s lidmi, kteří se rozhodli opustit civilizaci a zvolili si osamocený život v šumavských lesích. Co je vyhnalo z konzumního blahobytu? Premiéra proběhne 13. 9., sezónu však zahájí již 3. 9. další adaptace knihy, tentokrát románu Sylvie Richterové. Inscenace Hády hledá na příbězích z minulého režimu způsoby vyrovnání se s křivdami. 22. 10. má premiéru autorská inscenace Ašanti režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové, která se prostřednictvím ženské části absolventského hereckého ročníku věnuje hledání štěstí skrz dávno minulé dětství. 17. 12. má premiéru adaptace románu Iana McEwana Betonová zahrada o krizi pravidel a ponechání na pospas. Sezónu ukončuje inscenace Vyrozumění Václava Havla s premiérou 25. 2. zdůrazňující absurditu úřednického jazyka.
Velký otazník se stále vznáší nad festivaly, které budeme mít v druhé polovině letošního roku možnost navštívit. To se týká i známého mezinárodního operního festivalu Janáček, který se má konat v říjnu 2020. Festival bude v Divadle na Orlí pomyslně zakončovat nová opera studentů a absolventů obou fakult JAMU S.A.M.P.O. Autorská opera propojující finskou mytologii a prostředí farmaceutických korporací se zabývá tématem vytváření příběhů o sobě sama. Premiéry proběhnou v rámci festivalu Janáček 15. a 16. 10. Komorní opera JAMU v DnO dále 20. a 21. 3. uvede dvě jednoaktové opery Bohuslava Martinů – Veselohru na mostě a Hlas lesa. Činoherní inscenace zastupuje autorská komedie režiséra Patrika Bouška Polonéza na konci světa z prostředí tanečních kurzů s premiérou 5. 11. Muzikálovými tituly další sezóny jsou adaptace Almodóvarova filmu Ženy na pokraji nervového zhroucení (prem. 17. 9.), autorský Broadway Babies režisérky Hany Mikoláškové (21. 1.) a adaptace Wedekindova Probuzení jara (11. 4.).

 

Otto Kauppinen
Dramaturg, překladatel, doktorský student
na JAMU

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne