Máme za sebou izolované pandemické jaro a snad nás čekají letní dny plné slunce, dobrých přátel, požitků a třeba i trocha toho cestování.

Určite plánujete vyrazit na nějaký výlet či k vodě, a zcela určitě se během léta dostanete k české populární sportovní aktivitě, „grilovačce“. Rádi bychom vám nabídli inspiraci na letní nápoje a lehké koktejly k různým příležitostem pro vás i pro vaše přátele či rodinu. Přenesme se tedy zatím aspoň v duchu do míst, kde se cítíte dobře, a za lidmi, které máte rádi a načerpejte v našich receptech inspiraci na letní osvěžení.

 

Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Odvar z kopřiv ke snídani

 Pojďme si ozvláštnit první jídlo dne také dobrým pitím. Připravte si šťávu z jednoho citronu a smíchejte ji s vychlazeným odvarem z kopřiv. Ten si vyrobíte stejně jako čaj: nejlépe mladé kopřivy zalijete horkou vodou (cca 80 stupňů), necháte louhovat asi 15 minut, zcedíte a vychladíte. Takový odvar pak můžete uchovávat až 3 dny v lednici. Přidejte led a kdo má rád sladké, přidá cukr, med nebo prémiový bezinkový sirup. Skvělý a zdravý snídaňový „životabudič“.

 

 

Limonáda z červené řepy a karotky na procházku

Máte rádi procházky? Zajímavé zpestření zdánlivě obyčejné procházky zařídíte, když si sebou vezmete něco „na zub“ a odpočinete si. Zkrátka si uděláte piknik. A co si na takový piknik vlastně vzít? Určitě to nemůže být nic těžkého a složitého. Ideální je bageta, sendvič, salát, dobrý sýr a kvalitní šunka. Čím to ale zapít? Vyzkoušejte třeba recept na limonádu z červené řepy a karotky. Rozmixujte jednu doměkka uvařenou červenou řepu a dvě karotky, vše zastříkněte šťávou z půlky citronu a dejte do litrové lahve. No a na pikniku si tento základ už jen zalejete studenou vodu nebo ideálně sodou. Kdo si bude chtít piknik takzvaně „opepřit“, může místo vody přidat kvalitní tonik a cca 100 ml ginu (např. Jodhpur). Potom ale opatrně při cestě domů.

 

 

Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Ochucená soda k vodě nebo na kolo

Nevíte, co z načatým odpolednem? Vrátili jste se z práce a ještě byste něco podnikli? Skvělý nápad. Vyrazte si k vodě, na kolo, na ryby a užijte si zbytek dne. Nezapomeňte však na něco dobrého s sebou. Zkuste si udělat jednoduchou ochucenou sodu. Připravíte si jeden pomeranč, oloupete ho a kůru i dužinu rozkrájíte na menší kousky, přidáte aromatickou bylinku, která vám roste třeba na zahradě nebo na balkoně (ideální by byla máta nebo meduňka), dáte vše společně do litrové lahve a zalijete sodou. Kdo má rád sladké, může přidat cukr nebo fantastické je přidat lesní ovoce. Necháte zhruba hodinu v ledničce a máte fajn pití na celé odpoledne. Pokud nevyjedete na kole, ale zvolíte třeba posezení na zahradě, zkuste přidat do našeho mixu šumivé víno 1 : 1. Na zdraví!

 

 

Bowle k večerní grilovačce

Jak lépe strávit večer než s rodinou a přáteli? Během léta se určitě dostanete na večerní grilování. Možná pijete víno, možná pivo. Ale už jste zkusili grilovací bouli (bowle)? Bowle je super typ nápoje pro větší společnost a může se popíjet i celý večer. Do větší nádoby (např. terina na polévku, ale v nouzi postačí i obyčejný kastrol) dejte rozmarýn a mátu, přidejte kousky nakrájených citrusů (i ovoce, které máte rádi) a zalijte kvalitním tonikem, doporučujeme Franklin & Sons rozmarýn s černou olivou. Nakonec přidejte italský bylinný likér Amaro Montenegro. Tato bowle se servíruje dobře vychlazená do větší vinné sklenice s ledem. 

 

 

Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Převzato z časopisu FOOD DRINK → http://shop.pocketmedia.cz/predplatne/food-drink-brno/