Karel Malich: Bez názvu, 1972. Foto: Artplus

Brněnský galerijní život se jen pozvolna vrací do zajetých kolejí. Vzhledem k tomu, že galerie byly uzavřeny, výstavy zrušeny či přerušeny, řada institucí musela výstavní plán úplně přehodnotit.

Ti, co nestihli výstavu Martina Zeta v brněnském Domě umění, to mohou ještě napravit. Výstava byla prodloužena téměř do poloviny prázdnin. Instalace zahrnuje i příklady procesu sochařské práce na plastice určené pro veřejný prostor. Výstava vypráví také příběh sochařské rodiny — Martin Zet v zobecněné podobě ukazuje rovinu vztahu se svým otcem.
Na celé léto se na hradě Špilberk otevřela posunutá výstava Jiřího Bieleckého. Bieleckého práce zde budou ukázány v dialogu s dalšími umělci (Dalibor Chatrný, Jan Wojnar, Jiří Hilmar a Stanislav Kolíbal). Hlavní prostor výstavy je věnován nejtypičtějším projevům Bieleckého tvorby – tzv. gravitabilům. Objekty zavěšené v prostoru se staly určující pro vymezení samotného tématu výstavy. Autor je vytvářel prořezáváním základních forem do papíru a později i do umělohmotné folie, které zavěšoval do volného prostoru. Tyto nehmotné, jakoby vzduchem naplněné formy se při pohybu kolemjdoucích návštěvníků lehce rozpohybují a rozehrávají hru stínů na stěnách i podlaze.
V Etcetera Gallery jsme museli předčasně ukončit výstavu Mileny Dopitové a Natalie Perkof, kterou přes léto znovu otevřeme. Momentálně zde probíhá aukční výstava Etcetera 10, což je pro milovníky umění příležitostí zhlédnout díla mnoha autorů a všemožných stylů na jednom místě. S touto instalací se poté přesouváme do pražské Galerie u Betlémské kaple, kde výstavu zakončíme 6. června večerní aukcí.

 

Pavla Kosař
spolumajitelka
Etcetera Gallery

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne