Koncerty Filharmonie Brno si dočasně nemůžeme vychutnat osobně, na co se zatím aspoň těšit? Ke krátkému rozhovoru jsme pozvali její ředitelku Marii Kučerovou.

Jak se mohou lidé, kterým chybí vaše koncerty, s Filharmonií Brno setkat ze svého domova?

My jsme jako velký orchestr bohužel v té nejpostiženější kategorii. Obávám se, že naše koncerty bude možno pořádat až úplně jako poslední v řadě uvolňovacích nařízení, ale kdy to bude, ví Bůh a epidemiologové. Koncerty chybí posluchačům i hudebníkům, ale naše možnosti jsou zoufale omezené. Naposledy to byl streaming nádherného hudebně-vizuálního projektu Obrázky z výstavy přesně v den omezení koncertů, nyní nás naši posluchači mohou sledovat na Facebooku, kde naši hudebníci hrají z domova a mají obrovské ohlasy.

Kvůli epidemii jsme letos přišli o oblíbený Festival duchovní hudby. Uslyšíme některé z plánovaných koncertů v náhradních termínech?

Festival byl kompletně hotov a katalog šel do tisku, těsně jsme ho zarazili. Je to obrovská škoda a vyhozená roční práce několika lidí. Festival si zakládá na unikátní dramaturgii, která je pro každý rok jiná, nelze ho proto mechanicky přesunout. Do příštího ročníku se přesto podařilo dramaturgovi Vladimíru Maňasovi dostat alespoň dva projekty – tříkoncertní Temné hodinky s kompletem responsorií tajemného Carla Gesualda da Venosy a premiérovou festivalovou objednávku Martina Smolky pro kostel svatého Augustina a soubor Cappella Mariana.

Na co se můžeme těšit, až vám situace dovolí opět fungovat naplno?

Určitě na všechno, koncerty chybí! Pokud by se podařilo rozhýbat koncertní život v červnu, stihli bychom ještě poslední abonentní koncert sezóny s šéfdirigentem Daviesem a závěrečný společný koncert Mozartových dětí a Tata Bojs. Přiznám se ale, že jsem spíš pesimistická. Reálněji vidím letní open-air festival Špilberk s hity jako Carmina Burana nebo Obrázky z výstavy a potom regulérní zahájení sezóny – letos v katedrále na Petrově s panem šéfdirigentem, Antonem Brucknerem a Arvö Pärtem. Posledně jmenovanému zahrajeme 11. září přesně v den jeho 85. narozenin!

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne