Blansko je vstupní branou do Moravského krasu, byla by škoda minout zdejší zámek.

Tvář zdejší krajiny tvoří sedm unikátních zámků. Kunštát, Boskovice, Blansko, Lysice, Rájec, Letovice a Velké Opatovice. Každé z těchto šlechtických sídel je architektonicky jedinečné, každý ze zámků vypráví svým tvarem, materiály a předměty vlastní neopakovatelný příběh.

Nejstarší základy z doby románské odkrývá Kunštát, později ve středověku spojený se jménem českého krále Jiřího z Poděbrad a Kunštátu. Zcela odlišné šlechtické stavby najdete v Boskovicích: odrážejí proměňující se nároky na bezpečnost a komfort bydlení – od opevněného hradu, z kterého se do dnešních dnů dochovala pouze zřícenina, až po empírový zámek. Sídla Blansko a Rájec poodhalí poklidné i dramatické životní osudy Salmů. Rodová linie, správa panství, víra, ale také podnikatelský duch. Právě u této rodiny hledejme donace sakrálních staveb, základy prosperity a průmyslu zdejšího kraje.

 

Od baroka k moderní architektuře

Pokud vás láka romantika, harmonie architektury a přírody, pak navštivte barokní Lysice. Dýchají atmosférou letního bydlení s jedinečnou zahradou a promenádní kolonádou. Velké Opatovice nenabízí luxusní barokní zámecké sály, ale překvapí spojením původní stavby s moderní architekturou ukrývající kartografický poklad – velkoplošnou mapu Moravy. Zámek Letovice nelze přehlédnout, vypíná se na skalním ostrohu nad řekou Svitavou. Interiéry jsou zařízeny v neotřelém stylu, který možná některé památkáře pohorší, ale mnohé návštěvníky pobaví.

 

featured-image-alt-text

Boskovický zámek byl vystavěn v letech 1819–1826 na místě bývalého dominikánského kláštera.

Kostel od Santiniho a židovská čtvrť

V místní krajině se dochovala také řada drobných i rozsáhlejších sakrálních staveb. Malebný kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupě i majestátní kostel Jména Panny Marie od českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela ve Křtinách patří k vyhledávaným poutním místům. A pokud byste jedinečné architektury a životních příběhů jejich majitelů neměli dost, pak stačí v Boskovicích projít židovskou bránou a ocitnete se v členitých uličkách s malebnými domy a domečky, synagogou a mikve.

featured-image-alt-text

V Kunštátu najdete jeden z nejstarších moravských hradů, postupně přestavěný na renesanční a barokní zámek.

Ideální pro kratší i delší výlety

Milovníci výtvarného umění by neměli vynechat návštěvu 500 let starého vyřezáváného oltáře zasvěceného Nanebevzetí Panny Marie v kostele sv. Barbory v Adamově. Nejlépe je samozřejmě projít kraj křížem krážem a navštívit všech sedm zámků, několik památek. Můžete si třeba vybrat jen jednu z nabízených pamětihodností pro jednodenní výlet, či zpříjemnění víkendového odpoledne. Nezbývá než zvolit vám nejmilejší dopravní prostředek, naplánovat výlet či vlastivědnou trasu a vyrazit.

 

Dagmar Hamalová

Moravský kras a okolí
www.mas-moravsky-kras.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne