Kina stále zavřená a v televizi nic nedávají? Zde pro vás máme pár tipů na stránky, kde se můžete podívat na zahraniční ale i české klasiky pěkně z pohodlí domova.

Stručné, nezávislé, artové

Krátký film je skvělý formát – a nevyčerpatelnou pokladnicí kraťasů je Vimeo. Filmy tu mají nezávislí i studenti. Např. FAMU na Vimeo účtu nabízí několik skvělých a oceňovaných animovaných filmů pro děti a celou rodinu, díky nimž se o českém filmu (a animaci) ve světě mluví: Pouštět draka (2019) M. Smatany, Plody mraků (2017) K. Karhánkové či Malá (2017) od D. Cam Van Nguyen. Na Vimeu najdete odvážnou studentskou tvorbu nejen z FAMU, ale i z UMPRUM a Soukupův Lesapán (2015) je špičkou ledovce.

Vimeo
www.vimeo.com

Brazílie, Portugalsko i ohlédnutí za koncem 2. světové války

Statisticky doložený divácký nárůst sledovanosti v on-line prostředí VoD (v první chvíli až pětinásobný) ukazuje, že kultura rozhodně není přepych, ale jednou ze základních lidských potřeb.
DAFilms se v květnu zaměřuje na kinematografii Brazílie a Portugalska. Bez povšimnutí nezůstává ani 2. světová válka ve filmu Adelheid (1969, r. F. Vláčil). Speciální program Italský film podporuje italské nemocnice v nouzi.

DAFilms
www.dafilms.cz

„It‘s what connects us“

Televize HBO (a služba HBO GO) má výraznou vlastní produkci (Hry o trůny, Černobyl, Westworld), kde je patrný i slušný rozpočet. V českém prostředí rozvířila vody filmem Dvojka (2009) a minisérií Hořící keř (2013). Navázala Pustinou (2016) a loni se pozornosti dožadoval seriál Bez vědomí (2019). V půlce měsíce uvede nový australsko- -britský seriál Veliká (The Great). Vladařku Kateřinu Velikou a její cestu k moci sleduje Tony McNamara, scenárista Favoritky. 

HBO
www.hbogo.cz

Česká filmová klasika na YouTube

Národní filmový archiv na YouTube tento měsíc uvolňuje řadu animovaných pohádek, které vznikly za normalizace ve zlínských filmových ateliérech. Vedle Hermíny Týrlové (mj. Ferda v cizích službách) se objevují plastelínové filmy Ludvíka Kadlečka a dva experimenty Milana Šebesty. Těšit se můžeme také na němou virážovanou komedii Milenky starého kriminálníka (1927) od komediografa S. Innemanna s Vlastou Burianem v dvojroli továrníkova strýce a kriminálníka.

Národní filmový archiv
www.youtube.com

Publiku vstříc, filmů a zážitků víc

Diváckému zájmu vychází energicky vstříc také Aerovod. Dynamicky se přizpůsobuje poptávce, přichází s celou řadou zajímavých formátů a projevuje se jako nepřehlédnutelný inovátor. Již zavedené kolekce obměňuje a rozšiřuje. Mezi všemi stojí za povšimnutí restaurovaná klasika českých filmů 60. let (např. Hoří, má panenko). V portfoliu Aerovodu divák uplatní vlastní intuici, ale jistotou do nepohody zůstává Paterson (2016) od Jima Jarmusche.

Aerovod
www.aerovod.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne