Po každé noci přijde den. Tři hodiny focení, 31,2 GB zdrojových dat, 6 hodin postprocessingu. Foto: Pavel Gabzdyl.

Náš svět se zdál bezpečnější než kdykoli předtím. Většina přírodních katastrof se odehrávala daleko od nás. Vlny tsunami pustošily pobřeží Indického oceánu, hurikány Severní Ameriku a zemětřesení vzdálenou Asii. Moderní medicína zkrotila většinu nebezpečných nemocí.

Pronikli jsme k samé podstatě života, ke genetickým informacím. Odvrátili jsme hrozbu globální války. Internet propojil svět do jednoho celku. Létáme do vesmíru, potápíme se na dno nejhlubších oceánů, dokonce jsme začali hledat mimozemské civilizace. Najednou všechno zmizelo. Jako mávnutím kouzelného proutku.

 

Desetiletí příběhů

Návštěvníci. Do posledního políčka zaplněný kalendář akcí. Zaměstnanci odsouzení k pobytu doma. Všudypřítomný šum města. A nakonec i lidské obličeje. Něco tak mikroskopického jako shluk bílkovin COVID-19 dokázal vykolejit miliardy lidských bytostí. Museli byste poskládat 10 milionů koronavirů za sebou, aby dosáhly délky jednoho dospělého člověka! A přesto – i když tak titěrné, dokázaly nás dočasně paralyzovat.
Hvězdárna a planetárium Brno po celá desetiletí vypráví příběhy o tom, jak chytří lidé jsou. Podoba tohoto světa je přece výsledkem úsilí bezpočtu vědců a techniků, kteří ovlivňují náš každodenní život, naděje i sny, zajišťují dlouhodobou prosperitu a blahobyt. Vždy jsme byli nadšení z poznávání našeho světa, považujeme se za esenci takového postoje. V těchto dnech a týdnech jsme svědky, jak vědci a technici zachraňují naše životy. Žádná kouzla nebo čáry, pověry či zásahy shůry. Jen důvtip a oddanost své profesi.

 

Naplnili jsme naše poslání?

Těžko říci. Není lehké být optimista, ale lidstvo se z podobných zásahů vždy dostalo, někdy i poučilo, aby rozkvetlo do ještě krásnější podoby pestrého společenství. Je lepší naslouchat, ale také neztratit smysl pro humor. Být zodpovědný, ale nepropadnout fatalismu. Co přinesou další dny, týdny a měsíce? Vrátí se všechno do normálu, který byl součástí našich životů až do počátku března? Nevěřím tomu. Hodně se toho změnilo a také změní. Bude to bolet. Všechny. Ale snad je to i dobře. Už jen to, jak malicherné se zdají některé – do nedávna ještě fatální – problémy. Jak se elektronizace našich životů, rodící se dlouho a draze, najednou tvořila v průběhu několika málo hodin. Jak jsme k sobě blíže – začali jsme se vlastně opět poznávat. Jak jsme zjistili, co všechno skutečně potřebujeme a co byla jen nazdobená pěna dní…

Život se nezastavil

Doba je složitá, ale život se nezastavil. U nás na Kraví hoře se zvedla stavidla neobyčejné kreativity. Někdy v punkovém provedení, ale s o to větším nadšením. Zcela jsme přepsali naše plány – jsou vlastně ještě odvážnější než doposud. Chytré prázdniny, Brno 360, Mars 3D, Zemělón, eKurz 2.0 a mnohé další. To jsou naše nejnovější esa schovaná ve vesmírné roušce. Kdy je předvedeme? Zas tak brzy to asi nebude, ale slibuji, že hned, jakmile to bude možné. Spoléháme se na vlastní síly, náruč zřizovatele a přízeň návštěvníků. My na Kraví hoře milujeme vesmír. A moc dobře víme, že po každé noci vyjde Slunce. Než se tak stane, držme si umyté palce.

 

Jiří Dušek
ředitel Hvězdárny a planetária Brno
www.hvezdarna.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne