Venku se ochladilo a vám se nikam nechce? Jak lépe strávit den, než s dobrou knížkou. Tady pro vás máme pár tipů na dobré čtení!

Brno jinak a 111krát

Netradiční průvodce ukazuje, že Brno nerovná se vila Tugendhat. Záměrně se vyhýbá tomu,co je v moravské metropoli takzvaně povinné navštívit, a odhaluje Brno z mnoha úhlů pohledu. Díky přehledné struktuře publikace představí jednotlivá místa živě, jako by se čtenář procházel po městě s průvodcem z masa a kostí, který danou lokalitu zná jako své boty.

111 míst v Brně, která musíte vidět
Stanislav Biler
Paseka
www.paseka.cz

Originální průvodce osudy cestovateleki

Mia je svobodná čtyřicátnice, bydlí v podkroví u svých rodičů a noci tráví přemýšlením o ženách, které se zapsaly do historie touhou žít po svém. Odjíždí do Afriky zmapovat místa, kde žila spisovatelka Karen Blixenová, v Japonsku studuje dílo umělkyně Jajoi Kusamy, v Itálii pátrá po zapomenutých renesančních malířkách. Při hledání inspirace k napsání této knihy procestuje Mia celý svět po stopách svých „nočních žen“. Když ony dokázaly jít svou cestou, proč by to nedokázala i ona?

Ženy, které mi nedají spát
Mia Kankimäki
Motto
www.motto.cz

Člověk v éře umělé inteligence

Kniha švédsko-amerického kosmologa Maxe Tegmarka je věnovaná umělé inteligenci a jejímu dopadu na lidskou civilizaci. Autor popisuje možnost vzniku nové – technologické – formy života, takzvaného života 3.0, který má být schopen vylepšovat sám sebe. Tegmark erudovaně vysvětluje mechanismy učení a samostatného uvažování této umělé inteligence, hluboké a překotné změny, jichž jsme již nyní svědky. Neméně zásadní místo v knize mají předpovědi vlivu na lidstvo, včetně etického rozměru lidství.

Život 3.0
Max Tegmark
Argo
www.argo.cz

Protifašistický odboj

Publikace mapuje historii protifašistického odboje v letech 1939–1945 v jednotlivých evropských zemích a hodnotí význam, který odbojové hnutí pro dějiny druhé světové války mělo. Nejvýraznější pozornost je přitom věnována protifašistické rezistenci ve střední Evropě. Cílem je přitom postihnout společné rysy, ale i rozdíly, které provázely existenci ilegálních hnutí v průběhu druhé světové války v jednotlivých evropských regionech.

Evropa v plamenech
Pavel Kopeček
Epocha
www.epocha.cz

Jak se nezbláznit ve školce?

„Vždyť si jenom hrají s dětmi!“ To je častá představa o práci pedagogů mateřských škol. Učitelky podle nich celé dny sedí na koberci, staví kostky a jezdí s kočárkem, pak stráví hodinku na zahradě a jako bonus je čeká dvouhodinovka poledního odpočinku, při kterém si mohou dělat, co chtějí. Realita je ale jiná, ve třídě na ně čekají malé osobnosti, které mají své potřeby a vyžadují pozornost. A práce ve školce není jen prací s dětmi.

Antistresová knížka pro učitelky mateřské školy
Gabriele Kubitschek
Portál
www.portal.cz

Neuvěřitelná fakta o mláďatech

Po velkém úspěchu Ilustrovaného atlasu neuvěřitelných faktů o zvířatech přichází jeho autorka Maja Säfström s pokračováním, tentokrát zaměřeným na to nejroztomilejší ze zvířecí říše. Na mláďátka! Věděli jste, že malé žirafy při narození padají z dvoumetrové výšky? (Auvajs!) Že maličké koaly se zpočátku musí živit matčiným trusem, aby si posílily imunitu? V Ilustrovaném atlasu legračních faktů o mláďatech se na každé stránce dozvíte pecku, s níž vaše děti ve škol(c)e zaperlí!

Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech
Maja Säfström
Albatros
www.albatros.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne