Projekt by měl zmapovat pestrou historii židovských komunit u nás. Ilustrační foto. Foto: Pocket media

Skvost moderní architektury, který bude zároveň muzeem s multižánrovou, interaktivní expozicí. To je plán pro Dokumentační centrum holokaustu na Moravě, jemuž na základě včera schváleného memoranda město poskytne pozemky.

Zastupitelé včera schválili Memorandum o spolupráci mezi městem a Nadačním fondem pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě. „Město Brno se v Memorandu o spolupráci zavazuje poskytnout části pozemku p. č. 273/1 a pozemku p. č. 273/7 při ulici Benešova formou práva stavby, a to bezúplatně na dobu deseti let po předložení projektové dokumentace záměru a na dalších 99 let v případě, že bude záměr v této době realizován,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Uvedené pozemky se nacházejí v oblasti spojené s historickou přítomností Židů v Brně; jen pár stovek metrů od jediné stávající brněnské synagogy na Skořepce i od místa, kde stávala Velká synagoga.

Dokumentační centrum má být živým organismem obsahujícím knihovnu s badatelnou, přednáškový a promítací sál s kapacitou 100–120 lidí, vzdělávací centrum pro děti, galerijní prostor pro dočasné výstavy, kavárnu a potřebné zázemí. Samotná muzejní část bude zpracována moderní formou interaktivní a multižánrové expozice za použití audio-vizuálních médií, s bohatým využitím sbírkových předmětů.

Podle iniciátora projektu, brněnského básníka, prozaika a nakladatele Martina Reinera, bude další funkcí budovy obohacení architektury města. „Ta věc stojí na dvou zásadních věcech – jedna je obsah, nepochybně závažný a důležitý, a ta druhá, že chceme postavit nějakou absolutně top světovou architekturu – novou vilu Tugendhat. Něco, co bude mít přesah a bonus pro Brno,“ říká Reiner. Pro návrh stavby má fond v plánu oslovit kapacity, jako jsou holandští MVRDV, autor jeruzalémského památnáku Jad Vašem Moše Safdie nebo držitelky architektonické „Nobelovky“ Grafton Architects.

.