Jedna z relaxačních a gastro zón by měla vzniknout na Zelném trhu. Foto: Pavel Gabzdyl

„V centru by po dohodě s městskou částí Brno-střed mohly vzniknout zcela nové relaxační a gastro zóny na Dominikánském náměstí a Zelném trhu. Novinkou je i plánovaný projekt Gastro židle pro Brno, v jehož rámci bude na veřejných prostranstvích poblíž kaváren a restaurací rozmístěno 120 židlí a 30 stolků,“ uvádí primátorka Markéta Vaňková.

Město se snaží oživit veřejný prostor také zmírněním protialkoholové vyhlášky. Ze zákazu požívat alkohol na veřejných prostranstvích by tak měly být vyloučeny parky a lesoparky. „Druhou změnou je pak uvolnění zákazu na Jakubském a Dominikánském náměstí, na Zelném trhu a v části ulice Františkánská nazývané Římské náměstí,“ doplňil náměstek primátorky Tomáš Koláčný. Změny by mohlo zastupitelstvo schválit 16. června.

Co se týče podpory umělců, rada města chce zjednodušit administrativu při pořádání koncertů a dalších živých vystoupení, ve hře je i poskytnutí technického zabezpečení a pomoc s propagací. „Ve spolupráci s TICem vytipováváme lokality, kde by bylo možné uspořádat kulturní akce za dodržení aktuálně platných nařízení či doporučení ohledně kapacity návštěvníků, hygienických a dalších pravidel. Jako vhodná se jeví například některá brněnská nádvoří, jako je Stará radnice, Dům pánů z Kunštátu nebo Nová radnice,“ řekl radní pro kulturu Marek Fišer. Známější jména by dle Fišera mohla vystupovat například na Špilberku nebo v káznici na Cejlu. Jiná místa, která jsou otevřená, jako Jakubské nebo Moravské náměstí, pak mohou sloužit například pro vystoupení amatérských hudebních skupin či tanečních souborů.

„Dovedeme si představit i vystoupení známějších jmen, například na Špilberku nebo v káznici na Cejlu, kde by se současně dalo vybírat vstupné i streamovat, abychom lidi nalákali do Brna, které se pyšní titulem Město hudby UNESCO.“

Město se také chce zaměřit na rozšiřování zón a ploch pro rekreační sportovní vyžití. Příkladem je projekt zpřístupnění části areálu brněnského výstaviště, kde by měly být k využití veřejností tři basketbalová hřiště, dvě hřiště na streetball, deset pingpongových a šest teqballových stolů. „V době, kdy jsme z důvodu pandemie museli omezit provoz, chceme touto cestou nabídnout využití našich prostor. U sportovišť, která by měla fungovat od začátku června do konce prázdnin, budeme také zajišťovat ostrahu a sociální zázemí,“ doplnil Petr Kratochvíl, místopředseda představenstva Veletrhů Brno.