Ivan Svárovský alias yVans je brněnský ilustrátor, grafik a spolumajitel oděvní značky Cult of the road. Zeptali jsme se yVanse, co v dnešních dnech dělá a kam chodí za kulturou, když zrovna není nouzový stav. Jeho tvorbu můžete sledovat na Instagramu nebo Facebooku.

Kam v Brně rád chodíte za kulturou?

Před pár lety jsem začal víc chodit do divadla, hlavně do HaDivadla, a je to pro mě neskutečný relax a únik, který seriál nebo film nedokáže plnohodnotně nahradit. Nicméně do Scaly nebo Artu si na nějaký dobrý film zajdu rád, protože doma se ke sledování filmů musím trochu nutit. Což teď ale moc nejde. Naštěstí nás čekají krásné jarní dny a ty mám vždycky spojený s návštěvou Jurkovičovy vily a procházkou po okolí. Rád taky vyjíždím na kole nebo skejtu a prohlížím si Brno, teď když je v něm málo lidí, tak se cítím jako turista ve vlastním městě. A je to super nový pocit. 

Jaké brněnské restaurace, bary nebo kavárny za normálních okolností rád navštěvujete?

Začínám na sobě pozorovat, že se příliš nevzdaluju od míst, kde bydlím a pracuju. Pohybuju se po těchto spojnicích buď pěšky nebo na kole. Ráno začínám často pečivem z Preclíku, kávou ve Falku nebo snídaní v Atlasu. Právě Atlas pro mě zůstává už několik let nejlepším místem na práci, proseděl jsem tam nespočet hodin a navíc mají po celý den fakt skvělou nabídku. Na oběd mě baví Bistro Franz, kde si naprosto otevřeně přiznávám, že to mám rád nejen kvůli výbornýmu jídlu, příjemnýmu personálu, ale i díky interiéru od Martina Hrdiny. Oblíbenou lokalitou je pro mě taky Jakubák s vysokou koncentrací dobrých podniků, tady vybírám obvykle mezi La Bouchée bistrem, Gỗ, Umami, Lokálem nebo Forky’s. V jídle si užívám rozmanitost. V případě, že nestíhám, protože často zoufale podceňuju čas na oběd, tak beru do krabičky těstoviny z Jeana Paula nebo tacos z Taquericy, případně nějakou „asii“ z Vietnamských baget. Máme na Pekařské obchod Cult of the road a tohle jsou výborné podniky hned vedle od nás. Když mám naopak času víc, jdu si popovídat za kamarády z Buchecku, kterým se povedlo vytvořit legendu z něčeho zdánlivě tak jednoduchýho a ukázali Brňákům, co je to street food. Večer si užívám relativně nově vzniklý výčep Pivo & Syn, kde je všechno dotažený tak, aby tam nebylo nic navíc, nebo když je slavnostnější nálada, tak koleno na Bláhovce či Whiskey Bar, který neexistuje. V letním období chodím do Klubu na Dráze nebo rád posedávám před Pubem U Dvou přátel na Dominikánské ulici. 

 
 

Na čem teď pracujete a kam byste čtenáře rád pozval?

Ač je svět v nouzovém režimu, pořád je naštěstí co dělat. Aktuálně připravuju ve spolupráci s dalšími brněnskými ilustrátory a kulturním centrem Kávéeska sérii ilustrací Legends, jež bude k vidění na Brněnské muzejní noci, která je kvůli současným opatřením přesunutá z května na listopad. Díky tomu, že odpadly festivaly, mám více času na volnou tvorbu, a tak chystáme s dalšími kreslíři animovaný trailer k fimu Osvícení (Shining), máme ho moc rádi a letos slaví 40 let od natočení. Pracujeme také na nové kolekci pro naši streetwearovou značku Cult of the Road. V těchto časech plných omezení můžu čtenáře pozvat snad jen ke sledování mých oblíbených on-line projektů, kterými jsou Punk jóga – Punk Must Go On! – každý den v 18 h live. Pokud vás baví sledovat kreativní proces, tak jsme se dvakrát týdně večer začali scházet s dalšími ilustrátory on-line a streamujeme live kreslení na společné téma. Což je vždycky taková hodinka, kdy můžete sledovat, jak se několik ilustrátorů zároveň vypořádává se spontánním zadáním. Tento projekt najdete na facebookové stránce Kreslíme.