Jaro a současná situace jsou ideální kombinací na výlety. Sestavili jsme pro vás tipy míst, kam v těchto dnech vyrazit.

Lom Seč – Rudice (Blanensko)

Lom se nachází asi 30km od Brna poblíž obce Rudice na Blanensku. Písčité okraje lomu hrají všemi barvami a celé místo připomíná zmenšeninu duhových hor na jihu Islandu. Kaolinové jezírko je v létě příjemně osvěžující. V letních měsících  kvetou v některých místech na hladině lekníny a dno jezírka obývají různí obojživelníci. Lom Seč je pořád tak trochu pro fajnšmejkry, což je velmi příjemné, jelikož jej nebrázdí davy turistů.

V přilehlé vesnici Rudice doporučujeme navštívit legendární Rudické propadání má 13km a je druhým nejdelším jeskynním systémem v České republice. Prvenství drží Býčí skála. Obě tyto přírodní památky jsou součástí Moravského krasu. Vody Jedovnického potoka postupně padají až do hloubky 90 metrů. V propadání se tak nalézá jeden z nejvyšších vodopádů v České republice.

Lom Rudice / Foto: Cool Brno Blog

Vranov u Brna 

Vranov je hojně navštěvovaným Mariánským poutním místem, které se nachází uprostřed krásné přírody asi 12 km severně od Brna v místech, kterým se dříve říkalo „Moravské Švýcarsko“.

Vranovský kostel zasvěcený Panně Marii nechal v letech 1617-1633 postavit na místě původního dřevěného kostelíka Maxmilián z Lichtenstejna. Podle legendy se na tomto místě ve 13. století zjevila slepému moravskému knížeti Vilémovi Panna Maria, kterou prosil o záchranu, když zabloudil v lese. Panna Maria ho nejen vyvedla z lesa, ale také byl na její přímluvu uzdraven.

Vilém poté nechal na místě zjevení postavit dřevěný kostelík s Mariinou sochou. Zpráva o zázraku se rychle roznesla a místo se začalo stávat více a více populárním. Z kapacitních důvodů byl proto malý kostelík přestavěn v 17. století majiteli panství – Knížaty z Lichtenstejnska – na barokní kostel.

Záhy byl k němu přistaven také klášter, který začal spravovat řád Paulánů. V druhé polovině 18. století byli ovšem Pauláni vlivem josefských reforem zrušeni, svoji činnost ve Vranově obnovili až roce 1992. Jedná se o jediný klášter tohoto řádu, který se nachází severně od Vídně. Součástí kostela a kláštera je také krypta, ve které je pohřbeno padesát členů rodu Lichtenstejnců.

Pokud byste chtěli návštěvu tohoto významného mariánského poutního místa spojit také s výletem, máte vskutku široký výběr možností. Z Vranova se dostanete po turistické trase na rozhlednu Babí Lom,  na Nový Hrad nebo na vyhlídkové místo Svatá Kateřina. Hezká procházka je také do Adamova. Lesy v okolí jsou plné cestiček a steziček, takže i náhodná vycházka je příjemná volba.

Vranov u Brna / Foto: www.turistika.cz

Vírská přehrada (Vysočina)

Vírská přehrada je od Brna vzdálená asi hodinu jízdy. Rozhlehlá vodní plocha s přehradní hrází o výšce 77m nabízí ideální místo na výlet. K vidění je tady například Chudobínská borovice, která byla nedávno vyhlášena Evropským stromem roku. Nachází se na skalnatém výběžku na levém břehu přehrady. Nese jméno po obci Chudobín, jež byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Borovice tady roste už 350 let a je působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle.

Vírskou přehradu obklopují nádherné lesy a procházky jsou tady úžasné a zdravotní, stejně jako vyjížďky na kole. Pitnou vodou je díky Vírské přehradě zásobováno Novoměstsko, Bystřicko, část Žďárska a také Brno. I když se tady nesmí koupat ani rybařit, tak pohled na hladinu a posezení na břehu bohatě stačí.

Chudobínská borovice / Foto: www.stromroku.cz

Letohrádek Portz (Mikulov)

Nachází se na vyvýšenině zvané Tichý ostrov, kterou jako podkova obepíná Nový rybník. Ve vrcholové části na kamenné terase se nachází bývalý letohrádek, později přebudovaný na lovecký zámeček. Kolem roku 1629 jej nechal postavit kardinál František Ditrichštejn na místě bývalého opevněného bodu. Tehdejší nově zbudovaný rybník dosahoval až k Mikulovu a vodní plocha měla rozlohu více jak 100 ha. Uprostřed něho tak vznikl rozlehlý 14 ha velký ostrov, který byl postupně osázen vzácnými stromy a keři. Letohrádek byl jeho dominantou. Sloužil jako výletní a odpočinkové místo mikulovského panstva. S městem byl spojen jírovcovolipovou alejí a hladinu pak překlenul mnohaobloukový cihlový most. Úpadek ostrovního areálu započal vypuštěním a vysušením rybníka roku 1855 a pokračoval pak po přetnutí ostrova hlubokým zářezem železnice. Zámeček byl udržován až do konce války.

 

 

Letohrádek Portz / Foto: Wikipedia

Jeskyně Švédův stůl (Ochoz u Brna)

V údolí potoka Říčky v Moravském krasu se nachází volně přístupná jeskyně Švédův stůl, která významnou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků člověka neandrtálského v ČR. Tito lidé žili ve zdejších jeskyních v období starší doby kamenné. Jeskyně se také považuje za typické doupě jeskynních hyen a medvědů, žijících zde ve starších čtvrhorách. Kromě neandrtálců tady byly objeveny stopy lidí mladších kultur.

Název Švédův stůl je odvozen od plochého hladkého kamene, který se před jeskyní dřív nacházel a u kterého měla údajně stolovat švédská armáda v době třicetileté války. Jeskyně je volně přístupná a poblíž prochází turistická cesta vedoucí z letoviska Hádek k hlavnímu rozcestníku v údolí Říčky pod jeskyní Pekárnou. Portál jeskyně se nachází nad zákrutou pravého břehu ponorného toku Říčky nedaleko nepřístupné Ochozské jeskyně.

 

Jeskyně Švédův stůl / Foto: Facebook