Brněnská hudební tradice i současnost vedly k významnému ocenění ze strany UNESCA. Foto: Ilustrace na obálce průvodce Ivan Svárovský

Na konci roku 2017 bylo Brno přijato do sítě kreativních měst UNESCO jako město hudby. Dostalo se tak do společnosti 46 měst z celého světa, mezi které patří např. Liverpool, Sevilla, americký Kansas, japonské Hamamatsu či novozélandský Aukland.

UNESCO tak ocenilo aktivity Brna na poli hudby, mimořádnou rozmanitost a kvalitu hudební nabídky. Za jedinečné považuje také propojení Brna s okolním regionem, který má sám o sobě mimořádně bohatou hudební tradici vyrůstající z folkloru a dodnes významně ovlivňuje hudební dění v Brně. O získání tohoto prestižního ocenění se přičinila řada osobností brněnského hudebního života. Naše město uspělo mezi desítkami dalších kandidátů z celého světa a získalo titul, který mu byl udělen na dobu neurčitou, stejně jako v případě zapsání vily Tugendhat na Seznam světového dědictví UNESCO. Ve stejném roce byl zapsán Archiv Leoše Janáčka do Paměti světa UNESCO, a tak #Brno město hudby UNESCO Brněnská hudební tradice i současnost vedly k významnému ocenění ze strany UNESCA.
Foto: Ilustrace na obálce průvodce Ivan Svárovskýse Brno může pyšnit už trojnásobným zápisem v rámci této respektované organizace. Členství městu přináší dlouhou řadu výhod, od významného celosvětového zviditelnění našich hudebních akcí přes spolupráce brněnských muzikantů a hudebních institucí s jejich zahraničními  protějšky až po vynikající podněty z oblasti hudebního vzdělávání. Tým „Brna – města hudby UNESCO“ spolu s partnery připravuje již pátý ročník festivalu Maraton hudby Brno. Přináší také pestré a zajímavé informace o městském hudebním dění, které jsou zaměřené především na aktuální hudební život města, ale neopomíjí ani jeho bohatou historii, ve stadiu příprav je např. filmový dokument. Nejnovějším příspěvkem do výčtu našich aktivit je unikátní Průvodce z pera hudebního publicisty Borise Klepala.

David Dittrich
Hlavní koordinátor členství
Brna v UCCN
www.mestohudby.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne