Hru Divadla Líšeň Hygiena krve uvidíte na sklepní scéně CED hned, jak to bude možné. Foto: Taka Tuka photo

Pozvání na zrušený dubnový program! Přepisuji dle měnící se situace – zrušeny velké akce, malé, jsme v karanténě, sedíme doma. Pandemie zasáhla divadla těžce. Řešíme existenční problémy, některé soubory zveřejňují záznamy a streamují, jiné šijí roušky.

Ovšem čím větší ticho v kulturních sálech, tím větší „šou“ na sociálních sítích. Sdílíme zmatené projevy zodpovědných politiků. To by mohla být fraška. Tragédií jsou však svědectví zdravotníků pracujících bez základních ochranných prostředků. Máme i akční žánr – buduje se paralelní občanský stát suplující nefunkční státní aparát.

 Ale zpět k tématu – pozvání do divadla. Začnu nabídkou našeho Divadla Líšeň, které pravidelně hostuje ve Sklepní scéně Centra experimentálního divadla. Na duben plánované dvě hry představují také dvě linie naší tvorby – angažovanou a poetickou. A shodou okolností jsou obě o hodnotě života. Ve Spoutaném trávou se zaobíráme životem v jeho nepatrných formách, inspirováni zenovými příběhy. Poetická loutkohra a stínohra s živou hudbou nabízí uklidnění a nadhled od všeho chaosu.

V Hygieně krve šrotem, rezavými dráty a kovovou maskou tvoříme drsné obrazy na námět textů vrahů i obětí z doby holocaustu i současné neonacistické scény. V aktuální situaci ignorování utrpení lidí postižených vleklými válečnými konflikty hra nelichotivě rezonuje s děním na hranicích i uvnitř Evropy.

V programu ostatních brněnských divadel hledám spřízněné počiny – svébytné scénické tvary a společenskou aktuálnost. V Huse na provázku se těším na novou hru Gadžové jdou do nebe všestranného režiséra Jiřího Havelky a česko-romského týmu performerů. Kolektivně autorská inscenace slibuje „inventuru předsudků“ o česko-romském soužití.

Sleduji dění v prostorách bývalé věznice na Cejlu, rozšiřující nabídku nekomerční nezávislé brněnské kultury, ale také rozvíjející potřebný komunitní život ve vyloučené lokalitě. V dubnu se měla káznice otevřít festivalu věnovanému poezii – Básníci v káznici.

Věřím, že nadějný tvůrčí rozmach brněnské kultury bude pokračovat i po pandemii a my se brzy ve zdraví sejdeme poučeni i inspirováni současnou zatěžkávací skutečností. Opatrujte se a přijďte do divadla, jak jen to bude možné!

Pavla Dombrovská
Divadlo Líšeň

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne