Jeho videa mají miliony zhlédnutí. Vyslal Knight Ridera s KITTem na D1, dovolil Harrymu Potterovi porazit Miloše Zemana a s pomocí Jolandy a Martyho McFlye z Návratu do budoucnosti zachránil Českou republiku. Před třemi lety vše začalo videem |BRNO| – Město plné vzrušení! A u něj začíná i náš rozhovor.

 

Je Brno město plné vzrušení?

Rozhodně. Brno byla moje inspirace pro vytvoření toho prvního videa. Protože tady máme opravdu dobrý smysl pro humor a je to materiál na video, které zapůsobilo a funguje. Je to město, kde jsem se narodili, kde žiju, miluju ho. Má prostě svoji duši. 

Prvotním impulsem pro tvorbu toho videa tedy bylo město jako takové?

Ano. Do té doby jsem na škole dělal videa opačně, sebe jsem dosazoval do filmů. Pak jsem si říkal, že Brno je skvělý zdroj anekdot. A abych je přiblížil lidem, potřeboval jsem nějakou charismatickou postavu, což já jsem určitě nebyl. Tak jsem si řekl – Tom Hanks! Objevuje záhady, je to symbolog (filmy Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, Inferno, pozn. red.), ideální postava, která může odhalit, že Brno je plné sexuálních narážek. 

Neoslovilo tě po úspěchu videa město Brno s nabídkou, abys jim udělal promo video?

Zklamalo mě to, ale ne. I když jsem městu nabízel nějaké věci, byl jsem párkrát na radnici nebo na mě chtěl někdo z města číslo, ale nikdo z toho nic nebylo. Nevím, asi to nějak vyšumělo. Jestli jim třeba nevadí, že dělám občas politický obsah, trefuju se do Babiše, do Zemana… Nebo mě možná berou jenom jako nějakého youtubera, který není schopen udělat seriózní věc. Ale oslovila mě třeba Praha, abych pro ně udělal nějaký propagační videa. Což by mi bylo zase líto, dělat pro Prahu, když jsem Brňák.

Když mluvíme o youtuberech, jak vnímáš youtubering jako trend ve videotvorbě?

Určitě jsou youtubeři, kteří mají význam a dávají si s videi práci. Ale většinou tam jde spíš o to, aby člověk nějaká videa dělal a dostával za to peníze, obsah není valný. Snaží se navíc oslovit cílovku, které nerozumím. Dokonce jsem zažil, že dítě začne youtuberingem vydělávat víc než maminka, ta utne práci a jde mu dělat manažera. Dítě jen točí a ona z něj udělá tu dojnou krávu. O tom by bylo super natočit dokument.

Je v Brně nějaká oblíbená lokace, kterou rád používáš?

Mě nejvíc baví ten orloj. Dávám ho do každého videa, i když se třeba odehrává jinde. To je taková věc, kterou máme jenom my. Hrozně se mi líbí video, kde architekt orloje z něj odhaduje, kolik je hodin a ověřuje si to na hodinkách. Pecka.

Další video se bude jmenovat EETerminátor. Arnold Schwarzenegger přijede do Brna i do Prahy a bude dělat pořádek. Terminátora, podobně jako Harryho Pottera, každý zná, takže bude jednodušší oslovit širokou veřejnost. 

Brno má celkově recesistickou tradici a svůj zvláštní humor, od Franty Kocourka až třeba po aktuální KKRD Boys. Formovala tě nějak tahle atmosféra u vytváření videí?

Spíš jsem šel vlastní cestou, chtěl jsem si vytvořit vlastní styl. Ale je to samozřejmě všechno provázané, takže nějak mě to určitě ovlivnilo.

Je tu ve městě v současné době někdo, kdo dokáže dělat podobně virální vizuální projekty?

Mám kamarády filmaře, kteří dělají hodně zajímavé věci, ale ještě se jim nepodařilo procpat je do světa. Například brněnská filmová produkce Epicture udělala seriál Kaskadéři, točil se na Malé Americe a vystupovala v něm česká kaskadérská špička. Nebo David Spáčil a produkce 60seconds, udělali třeba to video s cyklistou na D1. Z toho jsem vlastně poznal, co je to virální video.

Jako tvůrce videí jsi normálně spíše „za oponou“. Díky jejich úspěchu jsi ale byl jako host v různých talk show, například u Jana Krause. Poznávají tě lidi na ulici, dávají ti tipy na nová videa?

Moji známí se mě vždycky ptají, co teď chystám, ale na ulici mě lidi nezastavují. Jednou se mě ptala paní v pizzerii, jestli jsem nehrál v nějakém videu, já jsem řekl, že ne. Pak přišla s notebookem a říká: „To jste vy!“ Ale normálně se mi to nestává. Leda když nesu kameru, tak občas někdo řekne: „To by mohl být ten Oršava, jak dělá ty videa.“ Baví mě, že je známá moje práce, já sám ale po slávě nijak netoužím. Do talk show jsem šel, protože je to dobrá propagace pro videa.

Mimochodem, udělal sis tam z Krause dobře srandu, s těma vlasama… Neměl jsi obavu, jak to přijme?

Měl. Když se podíváš na to video, tak ve chvíli, kdy to pouští, se vůbec nekoukám na tu televizi, ale zírám na něho. Buď to mohl být průser, po kterým by mě stíral dalších 15 minut, nebo to mohl vzít s humorem. Naštěstí se zasmál. 

Ohledně těch tipů na videa. Chodí ti třeba maily, co máš udělat příště?

Teď už se to stává. Ale většinou to nemá nějakou velkou hodnotu. Píšou mi často, ať tam dám Soukupa. Super je, že mi posílají novinky, třeba o Zemanovi, co bych mohl použít. Napsal mi třeba primář nemocnice, že viděl moje video a ukazoval ho na vizitě všem doktorům, to mě hodně potěšilo. A nějaká paní učitelka prý naše video používá v občanské výchově.

Takže tě baví pouštět se ve videích do politiky?

Miloval jsem Českou sodu, ale od té doby tu nic takového nebylo. Takže baví mě to hodně. Chystáme další video, které bude hodně politické, těšte se. 

Kdy to bude?

Doufám, že v lednu nebo v únoru. Jak teď přišel audit na Babiše, plus jestli se budou vracet ty miliony, tak to bude mega aktuální. Video se bude jmenovat EETerminátor. Arnold Schwarzenegger přijede do Brna i do Prahy a bude dělat pořádek. Terminátora, podobně jako Harryho Pottera, každý zná, takže bude jednodušší oslovit širokou veřejnost. 

Jaká část práce na videu je tvoje? Je to spíš týmová práce?

Začal jsem s tím úplně sám. Měl jsem spolužáky, se kterými jsem chtěl na prvním videu dělat, ale většina nevěřila tomu výsledku. Od té doby lidi už pochopili, kam to směřuje, a že to může mít úspěch. Od Sám doma s Trumpem spolupracuju s Míšou Loveckou, animátorkou, nápady na video teď děláme fifty-fifty. Rozhodně to už není jen můj výtvor a štve mě, když si to někdo myslí. Proto se snažíme vytvořit nějakou značku, která zaštiťuje celý tým, na videu dělá třeba deset lidí. 

Vaše videa trvají kolem tří minut. Dokážeš si představit udělat podobným způsobem celý film?

Byla by to šílená práce. Problém s filmem je, že než bys ho dodělal, věci v něm použité by už nebyly aktuální. 

Hudebníci mají většinou největší vztah ke svému nejnovějšímu albu. Funguje to tak i u tebe, je poslední video tvoje nejoblíbenější?

Mě baví ten Knight Rider, mám k němu osobní vztah. A pak Harry Potter, ten projekt oslovil nejvíc lidí a hodně reflektuje společnost. Po EETerminátorovi chceme udělat video anglicky, aby mělo větší mezinárodní dopad, hezky nám do toho zapadají americké prezidentské volby, které budou v roce 2020. Zkusíme prorazit hranice. Taky bych rád vytvořil něco ze superhrdinského žánru.

Existuje nějaké schéma, podle kterého lze vytvořit úspěšné virální video?

Virální videa, jaká dělá třeba Kazma, jsou trochu jiná. Potřebuješ tam upoutat, třeba nějakou celebritou, prank na Mareše bude vždycky virální. Já mám ty celebrity vystřižené z filmů. Pak je dobré mít kontroverzní téma nebo něco mega aktuálního. Taky krátkou stopáž, příběh… Ten je důležitý, kdybych dal za sebe deset trikových záběrů, jak Babiš chodí po Hvězdě smrti, možná si to lidi zasdílí, ale co dál? Humor tvoří právě hlavně ten příběh, bez něj by to nešlo. V tom ohledu mi hodně pomohla škola, naučili mě tam s příběhem pracovat. 

Příběhovost a vizuální hravost je vidět i na reklamách, které vytváříš. Máš společnost Filmagix, viděl jsem třeba reklamy na Hyundai. Musí ti být značka sympatická, abys pro ni dělal videa?

Ale zrovna v Hyundai byl trochu problém s reputací, měli hodně agresivní reklamní kampaň, v níž útočili na Škodovku, až to bylo zvláštní. Pak vyměnili ředitele a v té době se dozvěděli o mě, chtěli něco nového, co je odliší. A to mě právě baví, většina videoprodukcí je hodně podobných, rádi jdeme jiným směrem. 

Co třeba hudební klipy?

Dělal jsem třeba klip k písničce Běž dál pro Poletíme? Ten, co se odehrává na letišti. 

A udělal bys nějaké straně politický spot?

Ne. Nevidím do toho, i kdybych s tou stranou ze začátku sympatizoval, za dva roky může dělat hrozný zla. 

Michal Orsava

Reklamní režisér, scénárista, kreativec a videokouzelník, který vykouzlil přes 20 milionů zhlédnutí. Kromě virálních videí (Harry Potter a Kámen mudrců, Návrat do budoucnosti České republiky, Sám doma s Donaldem Trumpem… ) se zabývá reklamními spoty, tvořením marketingových kampaní, promo videí až po hudební videoklipy a animovaná videa.