Vzhledem k současné situaci trávíme většinu volného času v našich domovech. A jak jinak si zpříjemnit odpoledne než dobrou knihou? Připravili jsme si pro vás tedy pár březnových novinek. 

NEBE V KLECI

Desetiletý Johannes, nadšený člen Hitlerjugend, žije ve velkém domě ve Vídni. Jeho zapálení pro nacismus, ve kterém vidí dobrodružnou klukovskou hru na vojáky, pohasne, když objeví, že jeho rodiče doma za falešnou zdí skrývají židovskou dívku Elsu.

Jeho počáteční zděšení se změní v zájem, následně v lásku a nakonec v posedlost. Rodiče ale jednoho dne zmizí a Johannes je jediný, kdo o Elsině přítomnosti v domě ví, a je tudíž zodpovědný za její přežití. Mezi mladými lidmi vzniká zvláštní vztah, jsou si navzájem manipulátory i manipulovanými. Kniha se stala literární inspirací pro jeden z nejlépe hodnocených filmů loňského roku Králíček Jojo se Scarlett Johansson v hlavní roli, který se natáčel i v České republice. Film získal šest nominací na Oscara 2020 včetně kategorie Nejlepší film, nominaci nakonec proměnil pouze režisér filmu Taika Waititi v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář. (red)

Nebe v kleci
Christine Leunens
Nakladatelství JOTA, 320 stran
www.jota.cz

Proč mají ženy za socialismu lepší sex

Kristen Ghodseeová, americká etnografka a profesorka ruských a východoevropských studií na Pensylvánské univerzitě, v provokativní studii analyzuje, jaké dopady má kapitalismus na soukromí, kariéru i sebevědomí žen a kudy by se mohl v budoucnu ubírat. Západní společenská stabilita poválečných let je podle autorky paradoxně v mnohém dílem komunismu a to, jestli ženu čeká štěstí v rodině, úspěch v kariéře nebo pohoda v posteli, začíná v zákonech. (red)

Proč mají ženy za socialismu lepší sex
Kristen R. Ghodseeová
Host
www.hostbrno.cz

 

Biologie umění

Kdy vzniklo umění? Většina historiků se shodne na tom, že v mladším paleolitu, v temnotě franko-kantabrijských jeskyní a pod skalními převisy v Austrálii. Není o tom pochyb, malby na stěnách v jeskyních v Chauvet, Altamira a Lascaux stejně jako v australské buši pod skalním převisem Nawarla Gabarnmang jsou všeříkající. Nesmíme však zapomínat na skutečnost, že člověk se vyvíjel pod taktovkou zákonů přírody. To, jestli existuje nějaký vztah mezi kulturou a naturou, se dozvíte v nové knize Biologie umění. (red)

Biologie umění
Dungel Jan
Academia
www.academia.cz

 

Nahoru po schodišti dolů

Zajímáte se o děti, školství a obecně o vzdělávání? Jsou vaší oblíbenou knihou Študáci a kantoři a oblíbeným filmem Škola základ života? V tom případě nesmíte minout knihu Bel Kaufmanové Nahoru po schodišti dolů. Humorné vyprávění americké autorky ironicky zachycuje poměry na newyorské střední škole v chudinské čtvrti, kam chodí děti černochů, přistěhovalců a různé problémové případy. Komické, ale i vážné situace popisuje spisovatelka brilantně, takže si její vyprávění vskutku užijete. (red)

Nahoru po schodišti dolů
Bel Kaufmanová
Argo
www.argo.cz

Zlo

Zlo má mnoho podob. Pro někoho je zlý zloděj, vrah a násilník, pro druhého člověk, který jí maso, pracuje v bankovnictví nebo má nemanželské dítě. Skutečnosti, které vám připadají normální, mohou být pro druhé naprosto odsouzeníhodné. Kniha forenzní psycholožky Julie Shawové se opírá o bohatý repertoár odborných, popkulturních i každodenních pramenů. V jednotlivých kapitolách s odborným přesahem, přesto čtivě problematizuje sám pojem zla, který je v mnoha případech vnímán značně subjektivně. (red)

Zlo
Julia Shawová
Paseka
www.paseka.cz