Vyznat se na hvězdné obloze je nanejvýše praktické: Až zdvihnete hlavu k nočnímu nebi, budete mít na rozdíl od ostatních více odpovědí, než otázek… Taky můžete zabodovat na rande… Anebo alespoň najdete podle Severky cestu domů, až se jednou za soumraku ztratíte v pustém lese…

Teď ale vážně. Baví vás astronomie a rádi pohledem zabrouzdáte mezi hvězdy? Nejste si ale příliš jistí, na co se to vlastně díváte? Nebo dokonce sníte o pořízení astronomického dalekohledu? Pak neváhejte a mrkněte na Internetový kurz základů astronomie, který pro vás připravila Hvězdárna a planetárium Brno.

Stačí navštívit webovou stránku www.hvezdarna.cz/astrokurz a zcela zdarma se zaregistrovat. A co pak? Pak už se jen nechte vést. Zcela jednoduše, prostřednictvím čtivých textů, bez vzorečků a rovnic začnete vstřebávat základní i pokročilé astronomické „know how“. Prostřednictvím astrokurzu se naučíte mnohé – orientovat se na obloze, vybrat si to nejlepší místo na pozorování, číst ve hvězdných atlasech i mapách, pojmenovávat nápadné souhvězdí í hvězdy, měřit vzdálenosti na obloze, lovit umělé družice, ale třeba i rozlišovat různé druhy oblačnosti (to pro případ, že by bylo zataženo).

To je ovšem jen začátek. Jakmile pochopíte, kam a na co se díváte, posunete se na vyšší úroveň. Stanete se znalci měsíčního místopisu a budete vědět, jak rozeznat planety od hvězd, večernici od jitřenky nebo třeba meteorit od bezcenného kusu šutru… Dozvíte se, na co je dobré se zaměřit na jarní, letní, podzimní i zimní noční obloze. Vstřebáte výběr z objektů vzdáleného vesmíru, čímž se vám otevřou dveře do říše éterických mlhovin, otevřených i kulových hvězdokup nebo desítky milionů světelných roků vzdálených galaxií!

A protože s jídlem roste chuť, je jasné, že dříve nebo později skončíte u úvah o vlastním astronomickém dalekohledu či fotografování noční oblohy. A ani v tomto směru vás astrokurz nenechá na holičkách. Poradí, jak si vybrat ideální přístroj na pozorování hvězdného nebe i za kolik. Dokáže vám, že perfektní dalekohled dnes není o nic dražší, než průměrný notebook a co víc, že existují i přístroje, které nebeské objekty automaticky vyhledají. V astrokurzu najdete i tipy, jak začít s fotografováním noční oblohy, abyste si kus vesmíru mohli vlastnoručně přenést domů na zeď.

To nejlepší ale na konec! Astrokurz totiž obsahuje nejen spoustu užitečných informací, ale i praktická cvičení a pozorovací úlohy, které vás budou bavit a ukážou vám, jak funguje vesmír. A kdybyste si náhodou přeci jen nevěděli rady (o čemž dost pochybujeme), máte k dispozici i online podporu ze strany Hvězdárny a planetária Brno v podobě kovaných astronomů!

A pokud kurz absolvujete od začátku až do konce, budete odměněni osvědčením, dokládajícím vaše nově nabyté astronomické znalosti. Zkrátka, pokud se chcete stát skutečnými znalci blízkého i vzdáleného vesmíru, neváhejte a podívejte se na Internetový kurz základů astronomie. Uvidíte, že se vám bude líbit!

Jiří Dušek

Hvězdárna a planetárium Brno