Pátý ročník Dnů elektronové mikroskopie, který se se uskuteční od 14. do 18. dubna, nabídne on-line diskuze s předními odborníky, virtuálně vás přenese do laboratoří nebo přiblíží historii tohoto unikátního oboru. Foto: Dny elektronové mikroskopie

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Jaroslav Klíma

chairman & CEO TESCAN ORSAY HOLDING

Nechci podcenit žádný obor, každý má své kouzlo. Ovšem mě nejvíce fascinuje molekulární biologie. Jednak je to obor nejblíže k jádru tajemství života, jednak dnes zažívá nejrychlejší rozvoj a konečně je to obor s nejsložitější metodikou zkoumání, kde se dají uskutečnit největší a pro život nejdůležitější objevy. Je to obor, který vyžaduje složitou a drahou instrumentaci, a hlavně součinnost velkých týmů.

Vladimír Kolařík

zakladatel společnosti Delong Instruments

Především mikrobiologické aplikace. V neživé přírodě již jasně vidíme a identifikujeme jednotlivé atomy, ale v biologických strukturách tomu tak ještě není. Všichni čekáme, kdy uvidíme genom na vlastní oči. Dnes již dokonce víme, jak funguje, ale nemáme nejmenší představu o tom, proč tak funguje. Odpověď nás čeká v budoucnosti, ale ta může být ještě hodně vzdálená.

Ondřej Křivánek

prezident společnosti Nion a profesor na Arizona State University

Odhalování atomových tajemství. Náš svět je tvořen atomy a elektronové mikroskopy s korektorem optických vad nám umožňují se na ně podívat a zjistit, jaké jsou jejich typy a co dělají. Mezi mnoha různými příklady máme obrázky malé skupiny atomů křemíku, které skákají z jedné konfigurace do druhé a zase zpět. 

Eliška Materna Mikmeková

vedoucí vědecké skupiny Mikroskopie a spektroskopie povrchů, oddělení Elektronové mikroskopie ÚPT AV ČR

Jsem rodačka z Třince, města známých železáren, proto za nejvíce fascinující v tuto dobu považuji využití elektronové mikroskopie ke studiu „chytrých“ nanočástic, které dokáží přeměnit skleníkový plyn oxid uhličitý na syntetické palivo, například metan. Tedy uplatnění elektronové mikroskopie v oboru ochrany životního prostředí, což považuji za velký přínos pro společnost. 

Jan Neuman

CEO and Co-founder NenoVision

Absolutně fascinující je sledovat přínos elektronové mikroskopie v oblasti materiálových věd. Výzkum a vývoj v tomto oboru je velmi rozmanitý a má obrovský dopad na věci, které každodenně používáme. Stejně fascinující je sledovat vývoj dalších nástrojů analýzy v elektronové mikroskopii díky různým příslušenstvím, jako je právě náš produkt LiteScope.

Jiří Očadlík 

bývalý dlouholetý viceprezident pro výrobu společnosti FEI (nyní Thermo Fisher Scientific)

Pro mě je to výroba a vývoj polovodičů a neustálá pokračující miniaturizace. Je to bezpochyby jeden z tahounů potřeb jak zlepšování rozlišení v mikroskopii, tak rychlosti prostorového zkoumání a charakterizace materiálů na nanometrové úrovni. Dnešní polovodičové struktury v našich mobilech bychom nebyli schopni vidět na mikroskopech před 35 lety.

Petr Střelec

generální ředitel Thermo Fisher Scientific 

Všechny světy, které nám elektronová mikroskopie odhaluje, považuji za fascinující. Mám-li si vybrat jeden, zvolím živé struktury. Poznání, jak fungují nejmenší částice života na atomární úrovni, ať jde o viry či o lidské buňky, je niterní náhled do kuchyně přírody. Tento náhled má obrovský potenciál na zlepšení kvality našeho života – našeho zdraví. Je úžasné si takto hmatatelně uvědomit, že vše podstatné začíná na úrovni atomů a jejich vazeb.

Pavel Tomančák

ředitel konsorcia CEITEC

Elektronová mikroskopie zažívá renesanci. Kdo by si byl pomyslel, že dokážeme skenovat tak obrovskou strukturu, jako je mozek dospělé Drosophily a z desítek terabajtů dat extrahovat kompletní neuronovou síť tohoto létajícího živočicha. Elektronová mikroskopie přináší revoluci do neurobiologie a přibližuje nás k pochopení fungování lidského mozku.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mikroskopická anketa

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Carretovi citlivě zachycují vztah k posvátné stránce života, říká kurátorka Eva Mazárová

Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představí tvorbu této dvojice. Kurátorský výběr fotografií přibližuje v rozhovoru jedna z kurátorů výstavy, etnoložka Eva Mazárová.

Nový materiál se pomalu rýsuje, říkají Beps’n’Johnnies

Kde v Brně rádi hrají Beps’n’Johnnies, na čem zrovna pracují a jaké počiny je na lokální hudební scéně v poslední době nejvíce zaujaly? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Ruční práce mají terapeutický účinek, říkají Šárka a Hanka ze Zašívárny

O projektu Zašívárna jsme si povídali s jeho zakladatelkami Šárkou a Hankou. 

Opět se zvedáme, říká děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán

S děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem jsme si v krátkém rozhovoru povídali o tom, v čem je brněnské divadlo specifické, kde hledat umění v době uzavření kulturních institucí i škol a co mu v posledních měsících udělalo radost.