V dubnu měl do kin dorazit snímek Gump – pes, který naučil lidi žít. Foto: Bioscop

V polovině března uplynul nekonečný půlrok od uzavření tuzemských kin. Je duben a úvahy o otevírání kin se pomalu mohou zařadit do folkloru k erbenovsky laděným pověstem, jimiž je opředena Květná neděle či Velký pátek… Tehdy se podle vyprávění otevírají ve skalách tajemné sluje a vydávají skryté poklady. Ovšem – a to se patří zdůraznit – jedině čistým duším!

Kina, jež na mnoha úrovních odkazují k archetypu jeskyně, se s velkou pravděpodobností ještě v dubnu zázraku nedočkají. To však neznamená, že se do nich nemůžeme s předstihem těšit. O hollywoodských filmech, jejich přesunech a možných nasazeních v sálech a zároveň na VOD se píše neustále. Za nimi by neměl zaostat ani výhled kinopremiér českých filmů na rok 2021, když v distribučních plánech je více než čtyřicet (!) novinek či obnovených premiér. Za zmínku stojí např. vytrvale přesouvaný snímek  Gump – pes, který naučil lidi žít, s Bolkem Polívkou. Protože je v plánech na duben, možná jej čeká ještě jeden posun. S květnem počítají dokumenty Karel (o Karlu Gottovi) a „portrét horníka“ Nová šichta. Červenec a srpen bude, doufejme, přát letním kinům, kam by mohl diváky přitáhnout např. životopisný snímek Zátopek (r. David Ondříček) a komediální Deníček moderního fotra, celovečerní debut Jana Haluzy s Jiřím Mádlem a Terezou Rambou v hlavních rolích. Nejočekávanějším českým filmem je bezpochyby Il Boemo, historický velkofilm o hudebním skladateli J. Myslivečkovi, jenž je v plánech na říjen. Do zšeřelých sálů má k divákům idealisticky nakročeno také listopadová Perinbaba a dva světy.             

Miloš Henkrich

redaktor KAM v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Pohled shora aneb jak to vidí promítač

Stanislav Vacl je hlavní promítač Kina Art. Pracuje v kině od roku 2008 a zažil na vlastní kůži přechod z filmového pásu na digitální kino. V kině je zodpovědný nejen za projekce filmů, ale také za filmové kopie, techniku a hromadu věcí, bez kterých by kino nefungovalo.

Za filmem zve Miloš Henkrich

I v březnu zřejmě diváci a kina nebudou v jiném než platonickém kontaktu – přes internet on-line a na sociálních sítích. Oč důvěrnější vztah se utváří mezi publikem, monitorem a domácími audiovizuálními médii, o to víc stojí za pozornost. A protože je březen měsícem knihy, literatura se přímo nabízí být průvodcem na „dobrodružné výpravě za obrazovku“.

Na co se podívat v dubnu?

Zápas o osud lidstva, světa a vesmíru, ženy z londýnské periferie a očekávaní Oscaři. V tomto článku najdete filmové či seriálové tipy od redaktora KAM Miloše Henkricha.

Brno a Jihomoravský kraj jako bašta filmové tvorby

Za tři roky své existence podpořil Jihomoravský filmový nadační fond 60 projektů a stal se významnou institucí v audiovizuální tvorbě. Svou činností podporuje zajímavé tvůrce, místní profesionály a služby i ekonomiku kraje.

Na co se podívat v březnu?

Dochází vám nápady, na co se doma podívat? V tomto článku najdete tipy jak na novinky, tak i starší filmy od redaktora KAM Miloše Henkricha.