Před zámkem návštěvníky vítá litinová kašna a socha Venuše Medicejské. Foto: Muzeum Blanenska

Vydejte se do Blanska po stopách dávné slávy umělecké litiny. Její rozvoj byl spjat zejména s osobnostmi Huga Františka Salma a Karla barona z Reichenbachu v počátku 19. století. Stopy, které zanechali oni i jejich pokračovatelé, jsou po téměř dvou staletích patrné.

V době svého rozkvětu prošly salmovské železárny zásadními technologickými inovacemi, jejich výrobky se pyšnily jmény slovutných architektů, výtvarníků, sochařů, modelérů a železárny dodávaly i pro císařský dvůr. Umělecké zpracování i šíře sortimentu blanenskou litinu proslavily po celém světě. V Brně najdete v ulicích lampy, zdobná zábradlí i honosné sochy, ve Vídni dodnes stojí kašny a další města zdobí litinové sochy panovníků, v Karlových Varech a Mariánských Lázních dodnes stojí litinové kolonády. Na Wanklově náměstí v Blansku najdete řadu soch zobrazujících antické hrdiny a hrdinky i rytíře z eposu o Nibelunzích. Odpočinek pro kolemjdoucí zajistí litinové lavičky a v zámeckém parku na cestu svítí litinové lampy. Před zámkem návštěvníky vítá litinová kašna a socha Venuše Medicejské. Na blanenském zámku sídlí muzeum, kde je nově otevřená expozice blanenské umělecké litiny. Ta představuje litinové výrobky od počátku jejich výroby a unikátní kousky jako litinové šperky vyrobené pro císařský dvůr ze sbírek Moravské galerie v Brně, antické sochy i menší plastiky existující jen po jednom kuse nebo rozsáhlou sbírku litinových kamen.

Na malou procházku s připomínkou slavných blanenských let se můžete vydat s aplikací Skryté příběhy a zahrát si Salmův Litinový sen. Milovníci zámků by neměli vynechat státní zámek v Rájci nad Svitavou, kde Hugo František žil, a projít si zámecký park.

V expozici také najdete připomínku blanenských budov, které už nestojí, sokoly ze zbourané sokolovny, zábradlí ze secesní budovy, v níž v minulosti sídlila pošta. Na menší návštěvníky čeká šifrovací hra v expozici a zábavné omalovánky s nalepovacími litinovými sochami. Do blanenských ulic se můžete vydat i než se brány muzea zase otevřou. Na malou procházku s připomínkou slavných blanenských let se můžete vypravit s aplikací Skryté příběhy a zahrát si Salmův Litinový sen. Milovníci zámků by neměli vynechat státní zámek v Rájci nad Svitavou, kde Hugo František žil, a projít si zámecký park. Celé blanenské okolí je protkáno připomínkami průmyslu, díky kterému se Blansko proslavilo. I cesta do Moravského krasu vede z Blanska podél slévárenských budov, stačí se jen dívat a průmyslová krása vás uchvátí.

Pavlína Komínková

ředitelka Muzea Blanenska

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Kunštátsko a Bílovicko. Krajiny protkané poezií

Každý máme svá rodná města nebo vesnice, ke kterým si vytváříme osobitý vztah. V dnešním tak rychle se měnícím a informacemi nabitém světě někteří usilovně, jiní systematicky a další intuitivně hledáme a navštěvujeme krajiny odpočinku a relaxace. Potřebujeme místa, kde obnovujeme naše zdraví a životní síly.

Podcasty Z.BESEDY

Už brzy se můžete těšit na ty nejvymazlenější podcasty Znojemské Besedy. Z.BESEDY – právě takový název nový podcast dostal. Čeká vás půlhodinka povídání se zajímavými hosty.

Naučná stezka Járy Cimrmana

Příznivci českého všeuměla, neznámého génia Járy Cimrmana zbystří! Lomnicí u Tišnova totiž vede naučná stezka, po které se můžete projít (nebo plahočit) až k hájence pod vrchol Sýkoře. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a má několik zastavení, kterým se tady říká tzv. plahočiny.

Umělecká litina – černé skvosty v blanenských ulicích

Vydejte se do Blanska po stopách dávné slávy umělecké litiny. Její rozvoj byl spjat zejména s osobnostmi Huga Františka Salma a Karla barona z Reichenbachu v počátku 19. století. Stopy, které zanechali oni i jejich pokračovatelé, jsou po téměř dvou staletích patrné.

Lušticí hledačka v Mikulově

Zábavná procházka s úkoly pro děti vede přes centrum Mikulova až na Svatý kopeček. Na výlet můžete vyrazit, kdykoliv se vám zachce, stačí se zaregistrovat na webu uvedeném v patičce. Na e-mail poté dostanete dokument s mapou, základními informacemi a především pracovní listy s křížovkami a úkoly.